Takma kirpikler göz sağlığını nasıl etkiliyor?

Takma kirpikler her zaman kadınların bir numaralı güzellik ürünü oldu. Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göz Bölümü’nden Doç. Dr. Sevil Karaman, takma kirpik modası konusunda gözümüzü dört açmamız gerektiğini söylüyor. Bunun en büyük nedeni ise; kirpikleri yapıştıran tutkalların bazılarının içeriğinde bulunan alerjen formaldehit maddesinin, alerjik reaksiyon ağrı, kaşıntı, kızarıklık ve şişliği tetiklemesi ve geçici görme kaybına yol açabilmesi.

21 Aralık 2020, Pazartesi 12:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Takma kirpikler, pandemide popüler hale geldi

Takma kirpikler, pandemide popüler hale geldi

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göz Bölümü’nden Doç. Dr. Sevil Karaman, son yıllarda popüler bir güzellik işlemi olan takma kirpikler konusunda uyardı. Covid-19 önlemleri nedeniyle takılan maskeler nedeniyle kadınların dikkati gözlerinde toplamak için takma kirpiklere rağbet gösterdiği bugünlerde, tüketicilerin alerjik reaksiyon riskine gözlerini kapamaması gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Sevil Karaman, şunları söylüyor:

"Kirpikte kalıcı hasara neden olabiliyor"

"Kirpikte kalıcı hasara neden olabiliyor"

Takma kirpik konusunda ilk sorgulanması gereken konu yapıştırıcı maddenin içeriği. Geçmişte, bu tutkalların bazıları alerjen formaldehit içermekteydi. Alerjik reaksiyon ağrı, kaşıntı, kızarıklık ve şişliği tetikleyen bu içerik geçici olarak görmede azalmaya neden olabilir. Diğer bir risk ise takma kirpiklerin orijinal kirpiklere ve göze vereceği hasar. Sürtünme, çekiştirme veya çekme halinde doğal kirpikler kırılıyor. Hatta kirpik folikülünde kalıcı hasara neden olabiliyor. Nadiren de olsa, uzantılar, liflerin göz dokusunun altına yapışmasına ve cerrahi olarak çıkarılmasını gerektirebiliyor. 

Takma kirpik işlemi öncesinde ve sonrasında nelere dikkat edilmeli?

Takma kirpik işlemi öncesinde ve sonrasında nelere dikkat edilmeli?

Kirpik taktırmadan önce göz sağlığı ve güvenliği açısından bilinmesi gerekenleri sıralayan Karaman, sözlerine şöyle devam etti:

Kirpik uzatmalarına devam etmeden önce uygulanacak güzellik salonunu, uygulayacak kişiyi araştırmalısınız. Ürünlerin bileşenlerine dikkatlice baktığınızdan emin olun. Salonun iyi bir ünü var mı? Ne kadar zamandır iş yapıyorlar ve hijyen kurallarına ne kadar uyguluyorlar? Yorumları okuyarak ve diğer müşterilerin önceki ve sonraki fotoğraflarına bakmalısınız. Uygulamayı yapacak olan kişi kirpik uzatmalarında hangi eğitim, sertifika ve deneyime sahip? Tutkalın bileşen listesini isteyin ve alerjen olup olmadığını kontrol edin. Son kullanma tarihinin geçmediğini onaylayın. Yapıştırıcı gözlerinize uygulanmadan önce bileğinizin iç kısmında bir nokta testi isteyin. Uzantılara karşı alerjik bir reaksiyonunuz varsa, bunları kendiniz çıkarmaya çalışmayın, çünkü bu gözlerinize zarar verebilir. Reaksiyonu kendi başınıza tedavi etmeye çalışmayın. Bunu yanlış yapmak şikâyetlerin daha uzun süre dayanmasına neden olabilir. Bunun yerine, vakit kaybetmeden bir göz doktoruna müracaat edin. 

Travma, enfeksiyon ve alerji riski

Travma, enfeksiyon ve alerji riski

Gözleri güvende tutmak için alınacak önlemlere değinen Karaman, "Kirpikler, hijyenik bir ortamda deneyimli bir kişi tarafından cildiniz için güvenli kimyasallarla uygulanmalıdır. Göz kapağı veya korneaya travma veya enfeksiyon, yapıştırıcıya karşı alerjik reaksiyon, kalıcı veya geçici kirpik kaybı uygulama risklerinden" dedi.

Enfeksiyonun yetersiz hijyen veya uygulama sırasında göze zarar gelmesinden kaynaklanabileceğini belirten Karaman, keskin bir nesnenin gözünüze çok yakın kullanıldığını unutmamak gerektiğini söylüyor.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göz Bölümü’nden Doç. Dr. Sevil Karaman

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hem lezzetli hem şifalı! Bağışıklığı güçlendiren 6 baharat