Taksicilerden lüks taksiye ayrı taksimetre talebi

Taksicilerden lüks taksiye ayrı taksimetre talebi

İstanbul’da taksiciler, lüks taksi almak için bu araçlara daha yüksek taksimetre tarifesi verilmesini istiyor

08 Aralık 2016, Perşembe 15:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Teşvik amacıyla hükümetin ticari araçlara getirdiği Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyeti, "lüks taksi" için de umut oldu.

Uygulamayı fırsata çevirmek isteyen İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) harekete geçti.

İstanbulluya lüks araçlarla hizmet vermeyi amaçlayan İTEO, maliyetleri yüksek olan bu araçlara ayrı taksimetre tarifesi uygulanması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezine (UKOME) başvurdu.

UKOME KARAR VERECEK

VİP hizmet isteyen vatandaşların da taksi hizmetinden yararlanmasını isteyen İTEO, bu isteği yerine getirecek taksicilerin korunmasını talep ediyor. Bu ay içerisinde toplanacak UKOME toplantısında görüşülecek başvurunun olumlu sonuçlanması halinde, üst sınıf araç alan taksicilere, daha yüksek taksimetre tarifesi uygulanacak.

İTEO Başkanı Yahya Uğur, ÖTV muafiyetinin kendileri için büyük bir müjde olduğunu ifade etti.

Yahya Uğur, taksicilerin, ÖTV muafiyetiyle araçların yenilenmesiyle İstanbulluların daha rahat ve konforlu araçlara kavuşacağını belirterek, şunları kaydetti:

"En büyük arzumuz olan konforlu ve kaliteli hizmeti yakalamak için büyük bir fırsat elimize geçit. Uzun zamandan bu yana yüksek segmentli araçlarla taksicilik yapılabilmeyi arzuluyoruz. ÖTV muafiyetiyle birlikte bu hedefimize daha çok yaklaştık. Bu haktan yararlanarak, üst sınıf araç almak isteyen arkadaşlarımız var. Ama, bunların yakıt, bakım ve vergi giderleri halihazırdaki araçlardan 2-3 kat daha fazla. Örneğin bir üst sınıf bir araç alarak taksicilik yapan meslektaşımız, daha fazla vergi, bakım ve yakıt gideriyle karşılaşacak. Esnafımızın kazancının azalmaması için bu tür araçlara İstanbul Büyükşehir Belediyesine ayrı bir tarife talebinde bulunduk. Bu da uygun görüldü. Yakında kararın çıkmasını bekliyoruz. Hükümet müjdeyi verdi, sıra belediyede."

AA

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çiçek Adası ile ilgili meraklar arttı! Çiçek Adası neden sürekli haber oluyor?