Tam buğday ekmeği yemenin diyetinize etkileri

Ekmeği kesmeye çalışmak birçok kişi için oldukça önemli bir mücadele gerektiriyor olabilir ancak ekmeği tamamen kesmenize gerek yok. Beyaz ekmeği bırakın yeter! Uzmanlar diyetinizde sağlıklı bir miktarda tam buğday ekmeğine sahip olmanın, aslında birçok yönden size fayda sağlayabileceğini söylüyor. / ÖZEL HABER

05 Ağustos 2021, Perşembe 11:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

En son beslenme bilimi, diyetlerimizde tam buğday ekmeği gibi tam tahılların bulunmasının genel sağlığımız üzerinde birkaç olumlu etki yaratacağını gösteriyor.

KEPEKLİ TAHILLAR İÇEREN TAM BUĞDAY EKMEĞİ

KEPEKLİ TAHILLAR İÇEREN TAM BUĞDAY EKMEĞİ

Bakkaldaki ekmek reyonu, birçok "tam buğday" çeşidi de dahil olmak üzere her türlü seçenekle dolu. Ekmeği hayatınızdan çıkarmak istemiyorsanız, sağlığınız için seçilebilecek en faydalı ekmek türüne yönelin.

Sağlığınız ve diyetiniz için en iyisi her diliminde hala sizin için iyi olan besinlerin tümüne sahip olan kepekli tahıllar içeren tam buğday ekmeğidir .

BESİN DEĞERLERİ ÇOK YÜKSEK

BESİN DEĞERLERİ ÇOK YÜKSEK

Kepekli tahıllardan üretilmiş tam buğdaylı bir ekmek, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu önemli besinleri içerir. 

Bunlardan bazıları lif, çinko, magnezyum , protein, antioksidanlar ve bir dizi B vitamini içerir. Bu besin yelpazesi sindiriminize yardımcı olabilir ve hatta hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir.

LİF İHTİYACINIZI KARŞILAR

LİF İHTİYACINIZI KARŞILAR

Tam buğday ekmeğindeki birçok faydalı besin arasından lif en önemlilerinden biridir. Ekmeğin türüne bağlı olarak, Amerikan Kalp Derneği'ne (AHA) göre günlük önerilen 25 gram lif alımının yaklaşık %12'si olan bir dilim kepekli ekmek başına muhtemelen 3 gram lif alırsınız. . 

Lif ayrıca kilo vermeye çalışırken hayati önem taşır , kan şekerinizi dengelemeye yardımcı olur ve diyabet veya kardiyovasküler hastalık geliştirme riskinizi azaltır.

HASTALIKLARDAN KORUR

HASTALIKLARDAN KORUR

Bahsedildiği gibi, lif oranı yüksek yiyecekler yemek, kan şekeri seviyenizi sabit tutarak ve hücrelerinizi (ve bağırsaklarınızı) mutlu ve sağlıklı tutarak hastalık riskinizi azaltmanıza yardımcı olur . 

Tam buğday ekmeğinin, her türlü hastalık riskinizi düşürmeye yardımcı olduğu çalışmalarda özellikle gösterilmiştir. 

British Medical Journal tarafından yayınlanan bir araştırma , tam tahıl alımının (tam buğday ekmeği gibi) koroner kalp hastalığı, kardiyovasküler hastalık , solunum yolu hastalıkları, bulaşıcı hastalıklar, diyabet, kanser ve daha fazlasının riskini azaltmakla bağlantılı olduğunu göstermektedir .

BAĞIRSAK YAPISINI GÜÇLENDİRİYOR

BAĞIRSAK YAPISINI GÜÇLENDİRİYOR

Bu da bağırsak sağlığınız için gerekli bir besin olan tam tahıllı ekmeğinizdeki lifle bağlantılıdır . Mikrobiyota (bağırsağınızdaki bakteriler) aslında kan şekeri seviyelerini düşürmeye ve bağırsak bakterilerinizi çok mutlu etmeye yardımcı olan çözünür lif (tam buğday ekmeğinde bulunur) ile beslenir .

Cell Host & Microbe dergisinde yayınlanan bir inceleme, diyet lifi alımı ile bağırsaklarınızdaki mikrobiyotayı nasıl koruduğu arasında net bir bağlantı gösterebildi. 

Sağlıklı bir bağırsağa sahip olmak, vücudunuzu, özellikle de kalbinizi, midenizi ve sindirim sisteminizi sağlıklı tutmak için önemlidir.

ENFLAMASYONU DÜŞÜRÜR

ENFLAMASYONU DÜŞÜRÜR

Beyaz ekmek, iltihaplanmaya neden olan en popüler yiyeceklerden biri olabilir , ancak şaşırtıcı bir şekilde tam buğday ekmeğinin tam tersi bir etkisi vardır. 

Molecular Nutrition & Food Research tarafından yapılan randomize kontrollü bir çalışma, tam tahıllı gıdalar yemenin çocuklarda sistemik inflamasyon için nasıl faydalı etkilere sahip olduğunu göstermektedir.

American Journal of Clinical Nutrition'daki bir başka çalışma da inflamasyonda azalma ile bağlantılıdır , Bu da kardiyovasküler hastalık ve diyabet riskinin azalmasına yol açar.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Göbek yağlarını eriten mucize iksir amla (hint bektaşi üzümü) suyu