Tanrı'yı değil, çocukları koruduk!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Davut Dursun, 'The Simpsons' adlı çizgi filme yönelik müeyyidenin çocukları korumak amacıyla yayıncıya uygulandığını söyledi

06 Aralık 2012, Perşembe 10:01
A A
Tanrı'yı değil, çocukları koruduk!

Dursun, RTÜK'ün düzenlediği, senarist ve yapımcı Gani Müjde'nin katıldığı ''Medya ve Mizah'' konulu konferans öncesinde yaptığı konuşmada, RTÜK'ün, ''The Simpsons''a yönelik son müeyyidesine ilişkin tartışmalara değindi.

Dursun, konuyla ilgili hazırlanan raporda manevi değerlerden bahsedildiğini ancak Üst Kurulun, boğaz kesme, parçalara ayrılma, öldürmeye teşvik etme gibi hususlar nedeniyle çocukların olumsuz etkileneceği varsayımından hareket ettiğini vurguladı.
GÜNÜN FIRSATI! Ayda 900 TL Taksitle 80 Bin TL Konut Kredisi için Hemen Başvur!
Son Dakika! Kredi Kartı Borcunuza Pratik Çözüm

''Bizim korumak istediğimiz çocuklardı. Bu çerçevede müeyyide uygulanmıştır'' diyen Dursun, şunları kaydetti:

''RTÜK olarak Simpsonlara ceza vermiş değiliz. Bunu yayınlayan kuruluşa müeyyide uyguluyoruz. İlgili kuruma müeyyide uygulamamız RTÜK'ün Tanrı'yı koruma refleksinden kaynaklanan bir şey değil. Küçükleri korumaya yönelik bir müeyyide uygulanmıştır. Zira söz konusu yayın öldürülme, kan, cinayet öldürmeye teşvikten, bir mizah çerçevesinde söylenmiş olsa bile, çocukların izleyebileceği bir saatte çocukların üzerinde olumsuz etkide bulunacağı kaygısından hareket edilmiştir.''

BENİM RTÜKÇÜLERİM YANIMDA

Gani Müjde de yaklaşık 20 yıldır televizyon sektöründe olduğunu ancak birkaç uyarı hariç hiçbir programının para cezası almadığını belirterek RTÜK'e minnettar olduğunu söyledi.

Müjde, programlarını 8 ve 11 yaşlarındaki iki çocuğunu düşünerek, onların tepkilerini değerlendirerek yaptığını dile getirerek, ''Benim RTÜK'çülerim yanımda'' dedi.

Yapımlarında evrensel ölçütleri kullandığını vurgulayan Müjde, çocukların kan ve şiddetten etkilenmesi nedeniyle RTÜK'ün kanlı görüntülerin buzlanması uygulamasından da memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Gani Müjde, en rahat merhum cumhurbaşkanlarından Turgut Özal döneminde yapılan siyasi mizaha televizyonlarda daha çok yer verilmesini istedi.

Sıradaki haber yükleniyor...