Tansiyon hastaları ve hamileler, bu çayları içerken dikkat!

Bitkilerin yan etkileri ve ilaçlarla birlikte kullanıldığında meydana gelebilecek ilaç etkileşimleri konusunda yeterli bilgi ve deneyime sahip olmadığımız için bazı bitki çaylarının tüketiminin aşırıya kaçması istenmeyen sağlık sorunlarına neden olabiliyor. İşte bu nedenle kronik hastalıkları olan kişilerin, gebelik dönemlerinde kadınların tükettiği bitki çaylarına daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü bitki çaylarının bazıları istenmeyen sonuçlara yol açabiliyor!

02 Kasım 2021, Salı 17:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Daha önce kış aylarında bağışıklığı güçlendirmek için başvurduğumuz bitki çaylarına talep artmış durumda.

Kateşinler, flavonoller, flavonlar ve fenolik asitler gibi polifenol maddeler içeren bitki çayları antikarsinojenik, antimutojenik ve kardiovasküler hastalıklara karşı koruyucu özelliklere sahip olması nedeniyle özellikle koronavirüs salgını sonrasında çok daha fazla tüketilmeye başlandı.

Ancak bitki ve bitki ürünleri tedavi veya herhangi bir hastalığın önlenmesi amacıyla tüketirken, bu bitkisel ürünlerin ilaçlarla beraber kullanıldığında potansiyel etkileşimleri sonucu yan etkileri olabiliyor.

Özellikle kronik hastalığı bulunan, düzenli ilaç kullanan kişilerin ve kadınların gebelik dönemlerinde tükettiği bitki çaylarına daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü bitki çaylarının bazıları tansiyon hastalarında tansiyonun bir anda düşmesine veya hamilelikte düşük gibi istenmeyen sonuçlara yol açabiliyor!

Diyetisyen Özden Örkcü, bitki çayı tüketimi ile ilgili şu notlarını paylaşıyor:

  • Hipertansiyonu ve çarpıntısı olan kişiler günlük bir iki fincandan fazla yeşil çay tüketmemeye özen göstermeli.

Kekik çayında tüketim miktarına dikkat edin!

Kekik çayında tüketim miktarına dikkat edin!

  • Kekik yüksek tansiyon ilacının etkinliğini artırdığı için tansiyon düşüklüğüne neden olabiliyor.
  • Bu sebeple kekik çayının, hipertansiyon ilaçlarından en az 2-3 saat sonra tüketilmesi öneriliyor.
  • Hamilelikte soğuk algınlığına iyi gelmesinin dışında bulantıya iyi geldiği için de tüketilen kekik çayının ise tüketim miktarının günlük 1 gr'ın üzerine çıkmaması gerekiyor.
  • Yüksek oranda tüketilen kekik çayı düşük riskine yol açabiliyor.

Bitkisel ilaç ve çay alırken nelere dikkat etmeli?

Bitkisel ilaç ve çay alırken nelere dikkat etmeli?

  • Lisansı olmayan
  • Kalite, etkililik ve güvenirliliği gösterilmemiş
  • Etiketlenmesi ve standardizasyonu uygun olarak yapılmamış ilaçlar kesinlikle tüketilmemeli.

Denetimsiz, tezgah üstü olarak satılan bitkisel ilaç kullanımlarının arttığına dikkat çeken Örkcü, tüketicileri "ürünün üzerinde bitkinin adı, toplanan kısmı, etken madde miktarı varsa yan etkileri, çayın saflık oranı, üretim ve paketleme izni mutlaka belirtilmeli." şeklinde uyarıyor.

Depolama koşulları da önemli!

Depolama koşulları da önemli!

Depolama sırasındaki kötü havalandırma koşullarının çoğunlukla üründeki nem içeriğinin artmasına yol açtığını belirten Örkcü, “Bu durumda bitkisel materyaller küflerin gelişimi ve toksin üretimine daha elverişli hale geliyor" diyor ve şunları ekliyor:

Uygun şartlarda kurutulmuş bitkilerin genellikle 1 yıl boyunca muhafaza edilmesi öneriliyor. Güneş görmeyen, nemli olmayan, kuru yerlerde ve oda sıcaklığının üzerine çıkmayan yerlerde saklamak daha uygun olacaktır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yenidoğan bebek alışverişinde neler alınır? İşte bebek için ihtiyaç listesi!