Tansiyon kadar nabız sayısı da önemli (Nabız sayısı düşüklüğü)

Tansiyon kadar nabız sayısı da önemli (Nabız sayısı düşüklüğü)

Tansiyon gibi nabız sayısının yüksekliği ya da düşüklüğü de önemli hastalıklara işaret edebiliyor. Ortalama 60-100 arası olması gereken kalp atım hızı yani nabız sayısının normalden düşük olması kalp damar hastalıklarından, karaciğer böbrek rahatsızlıklarına kadar birçok hastalıktan kaynaklanabiliyor

10 Nisan 2018, Salı 20:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Memorial Ataşehir Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Nihat Özer, nabız düşüklüğü ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi:

NABIZ SAYISI KİŞİDEN KİŞİYE DEĞİŞİYOR

Nabız olarak nitelendirilen kalp atış hızı, cinsiyete, yaşa, fiziksel ve duygusal duruma, spor yapma alışkanlığına, kullanılan ilaçlara hatta havanın sıcaklığı gibi birçok faktöre bağlı olarak değişebilmektedir. Tüm bunlar hesaba katıldığında, ideal kalp atışı ortalama olarak yetişkin bireylerde 10 dakikalık bir istirahatin ardından 60 ila 100, çocuklarda ise 70 ila 100 arasındadır. Kalp atış hızının 60 altında olmasına bradikardi yani yavaş nabız 100 üzerinde olmasına ise taşikardi yani hızlı nabız denmektedir.

ŞİKAYETLERİ GÖZ ARDI ETMEYİN

Nabız düşüklüğü probleminde kişinin beyin ve diğer organlarına yeterli miktarda oksijen gitmez. Bayılma veya bayılmaya yakın duruma gelinmesinin yanında; baş dönmesi, zayıflık, yorgunluk, nefes problemi, göğüste ağrı, hafıza problemi ve fiziksel aktivitelerde çabuk yorulma gibi sorunlar yaşanabiliyorç

DÜZENLİ SPOR YAPMIYORSANIZ NABIZ DÜŞÜKLÜĞÜNÜ ÖNEMSEYİN

Düzenli egzersiz yapan kişilerde ve sporcularda kalp güçlenirken dolaşım sisteminin işlevselliği artar. Kondisyon artmasıyla birlikte bu kişilerin kalbi diğer insanlara göre daha az çalışarak aynı işi yapabilir. Kondisyonu çok yüksek sporcularda nabız sayısının 40’a inebildiği biliniyor.. Düzenli egzersiz ve spor yapan kişilerde nabız sayısının düşüklüğü sağlık göstergesidir.

ÖNEMLİ HASTALIKLARLA BAĞLANTISI OLABİLİR

Düzenli spor ve egzersiz yapılmamasına rağmen nabız sayısının normalin altında olması ciddi rahatsızlıkların habercisi olabiliyor:

•  Kalbin kendi elektriksel sistemi, yapı ve fonksiyon bozuklukları, kalp damarındaki darlıklar
•   Yaşlanma ile birlikte kalbin uyarı ve ileti sisteminde bozulmalar
•   Enfeksiyonların kalp dokularını etkilemesi
•   Romatizmal hastalıklar gibi rahatsızlıkların kalbi tutması
•    Karaciğer ve böbrek hastalıklarında sıvı tuz dengelerinin bozulması
•    Aşırı sıcaklarda ya da sıvı kayıplarında su ve tuz dengesizlıkleri
•    Hipertansiyon
•    Deli bal gibi nabzı düşürebilen beslenme
•    Guatr bezinin hastalıkları
•    Nabzı düşürebilen çeşitli ilaçlar
•    Engelleyici uyku apnesi olarak bilinen uyku esnasında nefes alış verişinin sürekli sekteye uğraması nabız düşüklüğünü nedeni olabiliyor.

'TEDAVİDEN ÖNCE ALTTA YATAN SEBEP BELİRLENMELİ'

Nabız düşüklüğü tedavisi altta yatan nedenin teşhis edilmesiyle başlar. Nabız düşüklüğünün nedeni tespit edilir ise öncelikle bu nedenler tedavi edilmelidir. Ancak ikincil nedenler kontrol edilmesine rağmen nabız düşüklüğünün devam etmesi veya ritm probleminin kalbin kendi bozukluğundan kaynaklandığı durumlarda geçici veya kalıcı kalp pili işlemi uygulanabiliyor. Tıbbi tedavilere yanıt alınamadığı ve kalbin yaydığı elektrik sinyallerinde zayıflık yaşandığı durumlarda kullanılan kalp pili, derinin altına yerleştirilerek nabzı olması gereken seviyelerde tutmaktadır. Bu tedavi genelde 65 yaş üzeri kişilerde gerekiyor.
 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sedef hastalığı hakkında her şey