Tansiyonu da düşürüyor şekeri de

Kaplıca kürü şeker, tansiyon ve kolesterolü düşürüyor

15 Ekim 2009, Perşembe 05:00
A A

Kaplıca tedavisi kan şekeri seviyesini öylesine düzenliyor ki, ağızdan diyabet ilacı alan şeker hastalarının kaplıca dönüşünde doktorlarına gidip ilaç dozunu düşürmeleri gerekiyor.

İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türkiye Kaplıca Talasso ve Kür Merkezleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle sorularımızı yanıtladı:

Kalp hastaları da kaplıcaya gidebilir mi?

Kaplıcada vücudun tam desteklenmesi söz konusu olduğu için kalp hastaları da rahatlıkla kaplıca tedavisine gönderilebilir. Ama kalp hastaları kaplıca kürü sırasında iyi izlenmeli.

Kaplıca kolesterolü, tansiyonu düşürür mü?

Kaplıca tedavisi hem şekeri, hem tansiyonu hem de kolesterolü düşürür. Mesela şeker hastaları ağızdan bir diyabet ilacı kullanıyorsa kaplıca dönüşünde mutlaka doktorlarına gidip ilacın doz ayarlarını yaptırmalı. Çünkü kaplıca kan şekerinin düşürülmesine ekstra destek olur. Yine kaplıca uygulamaları tansiyonu düşürdüğü için ayrıca bir tansiyon ilacı alan kişilerin tedavi süresince doz azaltmasına gitmesi gerekebilir. Doktor kontrolü zaten bu noktada önem kazanıyor.

Kaplıca tedavisi için en uygun adaylar kimler?

Orta yaş civarında eklem sorunları, romatizmal şikayetler başlar. Bunlara bir de şeker, yüksek tansiyon, solunum, damar, dolaşım problemleri eklenir. Birden fazla sağlık sorunu olan hastalar kaplıca tedavisine en uygun kişilerdir. Çünkü tedaviden bütünsel yarar sağlarlar. Yüksek kolesterol, damar sertliği, şeker gibi sorunları olan hastalarımızı kaplıcadan döndüklerinde tekrar değerlendiriyoruz. Hastaların laboratuvar sonuçlarının, muayene bulgularının ve yaşam kalitesinin çok daha iyi durumda olduğunu saptıyoruz. Çünkü kaplıcalar genel sağlık durumunu destekliyor. Vücudun kendini iyileştirme mekanizmasını devreye sokuyor, bağışıklık sitemini güçlendiriyor.

Sağlık sorunumuz olmasa da kaplıcadan yararlanabilir miyiz?

Elbette. Hastalığı tedavi etmek hem daha zor hem daha pahalı. Oysa korunmak hem daha kolay hem de etkindir. Ancak modern tıp hastalık tanısı ve onun tedavisi üzerine yoğunlaşıyor. Yine de son yıllarda giderek koruyucu tıp daha çok gündeme geliyor. Artık kaplıcalara sadece sağlık sorunu olan, ileri yaştaki kişiler gitmiyor. Her yaştan insan, hasta olmayı beklemeden kaplıca tatilleri tarzında koruyucu kürlere giriyor. Son yıllarda yapılan çalışmalar da gösterdi ki, kaplıca tedavisinin yüksek tansiyon, şeker, kolesterol, kalp-damar sorunları, kronik yorgunluk, metabolik sendrom, aşırı stres, anksiyete ve depresyondan koruyucu etkisi var.

Kimler kaplıcaya gitmemeli?

* Açık yarası ve enfeksiyonu olanlar,

* Organ yetersizliği olanlar (kalp, böbrek, karaciğer gibi organ yetmezliklerinde)

*Aktif tedavi edilen kanser hastaları,

* Kanama sorunu olan kişiler,

* Hamileliğin ilk 3 ayında olanlar,

* Tıkanma sorunları olanlar.

BUNLARA DİKKAT!

* Havuza girmeden önce kahvaltı yapılması öneriliyor.

* Günde dörder saatten iki seans havuza girilmesi tavsiye ediliyor.

* 21 günlük kür uygulanmalı.

* Hastaların 21 gün boyunca sedef hastalığı ile ilgili herhangi bir ilaç ya da krem kullanmamaları gerekiyor.

* Tedavi süresince alkol de kullanılmamalı.

KANGAL BALIKLI KAPLICA

Yer ve konum:

Sivas’a 98 kilometre uzaklıkta.

Kaplıca suyu özellikleri:

37 derece sıcaklıkta ‘doktor balıklar’ olarak tanınan balıklar yaşıyor. Balıklar sedefli hastaların derilerindeki pullanmış hastalıklı kısımları temizleyerek iyileşmeye katkıda bulunuyor.

Hangi hastalıklara iyi geliyor?

* Sedef hastalığının tedavisinde etkili olmasıyla dünya çapında ün yapmıştır.

* Birçok cilt hastalığının tedavisinde yararlı olduğu biliniyor.

* Romatizmal hastalıklar, sinir hastalıklarında etkili.

* Banyo uygulaması ve içme kürü kombine edildiğinde bazı böbrek hastalıklarının tedavisinde yarar sağlıyor.

Kaplıca donanımları:

6 adet termal havuz, dinlenme ve konaklama olanaklı 16 tane özel termal banyosu var.

Konaklama olanakları:

Kaplıca bünyesindeki iki ayrı otel ve iki ayrı motelde toplam 300 yatak bulunuyor. Kamp ve karavan turizmine uygun. Bütün yıl hizmete açık.

Diğer olanaklar:

Kamp ve karavan yerlerinde ışıklandırma, çöp toplama bidonları, restoran, gazino ve market mevcut. Ayrıca buradaki kaplıca tesislerinde çay bahçesi, çocuk parkı, oyun salonları ve internet kafe bulunuyor.

Özgür Gökmen ÇELENK-POSTA

ozgur.celenk@posta.com.tr

3

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.