Tapu kadastroda Kürtçe açılımı

Tapu kadastroda Kürtçe açılımı

24 Ağustos 2009, Pazartesi 10:29
A A

Hükümetin başlattığı Kürt açılımına bir destek de Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden geldi. Genel müdürlüğün resmi internet sitesi ’tkgm.gov.tr’ adresinde tüm illerdeki kadastro durumu tek tek yer alıyor.

Kadastro durumunu yansıtan tabloda, köy ve yerleşim birimlerinin yeni adlarının yanı sıra eski isimlerine de yer veriliyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu’daki yeni köy isimlerinin yanında daha önce Kürtçe olarak kullanılan isimlerin yer alması dikkat çekti. Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı’da yıllarca kullanılan Kürtçe köy isimleri de ‘eski adı’ hanesinde yer buldu.

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde kadastro durumunu gösteren tabloda köylerin Türkçe ve Kürtçe adları şöyle yer aldı: “Akçevre-Taphaç, Akyolaç-
Yezdo, Altınkilit-Kurdi, Aşağıdören-Aşağıbiligan, Aşağıkardeşli-Aşağıkörnevruz, BüvetliŞikeft, Boyakan-Kürdikan, Burgulu-Koran, Batibeyli-Zifker, Dedebulak-Tujipazar”.

Mukadder YARDIMCIEL / DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.