Tarçını sofranızdan eksik etmemeniz gerektiğinin 7 kanıtı

Ortaçağ Avrupası'nda lüks olarak kabul edilen tarçını almaya yalnızca zenginlerin gücü yetiyordu. Günümüzde ise hemen her yerde tarçın bulabiliyoruz. Tarçın, bir yiyeceğe lezzet vermekten daha fazlasını yapıyor aslında. Şimdi bahsedeceğimiz tarçının faydalarını duyunca siz de sofranızdan eksik etmek istemeyeceksiniz.

25 Ekim 2020, Pazar 09:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- Akneleri azaltır

1- Akneleri azaltır

Tarçın cilt problemlerini azaltmaya yardımcı olan antimikrobiyal bir özelliğe sahip. Ayrıca lekelere neden olan bakterileri ve mantarları da öldürebilir. Serbest radikallerin neden olduğu hasarlara karşı cildi korur.

2- Yaşlanmanın belirtilerini azaltır

2- Yaşlanmanın belirtilerini azaltır

Serbest radikaller cildin erken yaşlanmasına neden olur. Ayrıca ince çizgilere, donuk cilt görünümüne ve pigment farklılıklarına neden olur. Tarçının içindeki antioksidanlar hücreleri bu hasardan korur ve yaşlanmayı yavaşlatır. Tarçın aynı zamanda kolajen üretimini de destekler.

3- Cilde renk verir

3- Cilde renk verir

Tarçın kan dolaşımını artırır, cilde kan ve oksijen gitmesinin sağlanmasına yardımcı olur. Vücut dokularını küçülten veya daraltan bir kimyasal içerir. Cildinizin daha pürüzsüz ve eşit renkte görünmesine yardımcı olabilir. Cilt sağlığını hem içten hem de dıştan destekler.

4- Anti inflamatuar özelliklere sahip

4- Anti inflamatuar özelliklere sahip

İnflamasyon, vücudun virüslere karşı savaşmasına ve doku hasarının giderilmesine yardımcı olur. Yapılan araştırmalar, tarçının iltihap önleyici özelliklere sahip olduğunu ve vücuttaki şişlikleri hafifletebileceğini ortaya koyuyor.

5- Kalp hastalığı riskini düşürür

5- Kalp hastalığı riskini düşürür

Yapılan araştırmalar, beslenme rutininize tarçın eklediğiniz takdirde kalp sağlığınızın olumlu yönde etkileneceğini söylüyor. Özellikle yağlı beslenen biriyseniz, tarçını düzenli kullandığınız takdirde kalbinizi korumuş olursunuz.

6- Kilo vermeye yardımcı olur

6- Kilo vermeye yardımcı olur

Lif bakımından zengin olan tarçın, tokluk hissi verir, açlık krizleriyle savaşmanıza yardımcı olur. Tarçın aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır.

7- Hafızayı güçlendirir

7- Hafızayı güçlendirir

Tarçın beynin yaşlanmasını geciktirir, ayrıca hafızayı güçlendirir. Yapılan araştırmalarda tarçının Alzheimer ve Parkinson hastalığının bazı semptomlarını iyileştirdiği gözlemlenmişti.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kolajeni amacınıza göre seçin, kullanın!