'Tarih yazmıyoruz tarih yapıyoruz'

Cumhurbaşkanı Gül ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan milli maç öncesi Bursa Almira Otel'de bir araya geldi

15 Ekim 2009, Perşembe 05:00
A A

İLK ADIM MAÇTA ATILDI

Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilk dostluk adımı, 6 Eylül 2008’de başkent Erivan’da oynanan Ermenistan-Türkiye Dünya Kupası grup eleme maçı ile atılmıştı. Cumhurbaşkanı Gül bu maçı izlemeye Erivan’a gitmişti.

Daha sonra iki ülke arasında, İsviçre’nin arabuluculuğu ile ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik bir protokol hazırlanmaya başlanmıştı. Bu protokol de 10 Ekim günü Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbantyan tarafından İsviçre Zürih’te imzalanmıştı.

‘BURSA’NIN UFAK TEFEK TAŞLARI’

Protokol imzalanınca Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Bursa’daki Türkiye-Ermenistan maçını izlemeye geleceğini açıklamıştı. Sarkisyan dün saat 16.25’te Bursa Yenişehir Havaalanı’na indi.

Sarkisyan’ı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Bursa Valisi Şehabettin Harput karşıladı. Sarkisyan havaalanında halk oyunları ekibinden ‘Bursa’nın ufak tefek taşları’ oyununu izledi. Sarkisyan daha sonra Holiday Inn Oteli’nde kalan Ermenistan Milli Takımı’nı ziyaret etti ve Cumhurbaşkanı Gül ile buluşmak üzere Almira Otel’e geçti.

‘ARTIK TAKVİM İŞLİYOR’

Saat 17.58’de Almira Otel’e gelen Sarkisyan’ı, Cumhurbaşkanı Gül kapıda karşıladı. Ardından heyetlerarası görüşmelere geçildi. Gül bu görüşmede, “Biz burada tarih yazmıyoruz, tarih yapıyoruz. Böylesine tarih yapmak bir günden ertesi güne mümkün olmuyor.

Bu bir süreçtir. Nitekim, bu sürecin içinden geçerek zor meseleleri de çözebileceğimizi beraberce gördük. Geçen maçtan bu yana 1 yıl içinde çok büyük adımlar atıldı. Hukuki zemin hazırlandı. Belgeler imzalandı. Artık takvim işliyor” dedi.

‘HALKLARIMIZ YAKINLAŞTI’

Gül şöyle konuştu: “Atılan adımlar hiç de kolay olmadı. Büyük zorluklara göğüs gererek bu noktaya gelindi. Ancak tüm bu zorluklar göze alınmalıydı. Sadece Türkiye ile Ermenistan’ın halkları ve bölgedeki komşu ülkeler değil, tüm dünya süreci yakından takip ediyor. Bu da attığımız adımın ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. İki taraf da büyük liderlik örneği gösterdi. Bu liderlik, halklarımızın yakınlaşmasının önünü açtı.”

DİASPORA’DAN İZİN ALMADIM’

Sarkisyan da şunları söyledi: “Diasporayı (Ermenistan dışında yaşayan Ermenilerin oluşturduğu lobi) bu konuda bilgilendirirken büyük zorluklarla karşılaştım. Ama bu zorluklara göğüs gerdim. Ben diasporadan izin almak için bu bilgilendirmeyi yapmadım. Sadece Ermenistan hükümetinin almış olduğu kararı onlara anlattım. Menfi görüşte olanlar olduğu gibi, attığımız adımların ne kadar müspet olduğunu düşünenler ve bunları destekleyenler de vardır. Müspet düşünenler daha fazladır.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.