Tarihe yön veren kadınlar: Türkiye'nin ilk dünya güzeli Keriman Halis Ece

Türkiye’nin ilk “Dünya Güzeli”… Atatürk tarafından “Ece” soyadı ile ödüllendirilen Keriman Halis Ece Tamer, ilk önce Türkiye, ardından Belçika’da düzenlenen yarışmada Dünya Güzeli seçilerek, Türk kadınının imajını tamamen değiştirdi.

07 Ağustos 2020, Cuma 11:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Keriman Halis, 1913’te İstanbul’da doğdu. Büyük büyük babası şeyhülislam, büyükbabası paşa, babası ise başarılı bir tüccardı... Osmanlı Devleti’nin en saygın ailelerinden birinin kızı olarak yetişti. Fransız mürebbiyelerle büyüdü, at bindi, gösterişli balolara katıldı. İstanbul Boğazı manzaralı bir evde, dönemin ünlü simalarıyla ilişki halinde büyüdü.

Yunus Nadi istedi

Yunus Nadi istedi

Eğitimini Feyziati Lisesi’nde aldıktan sonra amcası, ünlü operet bestecilerinden Muhlis Sabahaddin Ezgi; halası ünlü bestekar Neveser Kökdeş’in etkisiyle müziğe yöneldi. Piyano çalmayı da bu sırada öğrendi. 1929’dan itibaren Türkiye’de güzellik yarışmalarını düzenleyen Cumhuriyet gazetesinin kurucusu Yunus Nadi, onun bu yarışmalardan birine mutlaka katılması gerektiğini düşünüyordu.

Kırmızı tuvalet elbise

Kırmızı tuvalet elbise

Genç kız ve babası Halis Bey ikna edildi. 3 Temmuz 1932’de Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği yarışmada Türkiye Güzeli seçildi. Ardından da Türkiye’yi temsilen 31 Temmuz 1932’de Belçika’nın Spa kentinde düzenlenen yarışmaya katıldı. 28 ülkenin katılımıyla yapılan yarışmada Dünya Güzellik Kraliçesi olarak seçilen de Keriman Halis idi.

O yılları daha sonra vereceği bir röportajda şu cümlelerle anlatacaktı: “En sonunda ben ve Almanya güzeli kaldık. Kırmızı bir tuvalet giymiş, yakasına da beyaz kurdele takmıştım. Jüri başkanı elindeki zarfı açtı. Heyecandan bayılabilirdim. Ve bütün tiyatro salonu, ‘Yaşasın Miss Turkey!’ sesleriyle inledi.”

30 bine yakın kutlama

30 bine yakın kutlama

Yarışmadan ardından Türkiye’ye dönüşünde Keriman Halis’i Sirkeci Garı’nda büyük bir kalabalık karşıladı. Kendisine 30 bine yakın kutlama telgrafı gönderilmişti. Mustafa Kemal Atatürk ise bir mesaj yayınlayarak kendisini tebrik etti. Atatürk şunları söylemişti:

Türk ırkının soylu güzelliğinin daima korunduğunu gösteren dünya hakemlerinin bu Türk çocuğu üzerindeki hükümlerinden memnunuz. Türk milleti, bu güzel çocuğunu şüphesiz samimiyetle tebrik eder. İftihar ettiğimiz tabii güzelliğinizi, fenni tarzda muhafaza etmesini biliniz ve bu yolda uyanık bir olgunlaşmanın gerçekleşmesini ihmal etmeyiniz. Bununla beraber asıl uğraşmaya mecbur olduğunuz şey analarınızın ve atalarınızın oldukları gibi yüksek kültürde, yüksek fazilette birinciliği tutmaktır.

Telgrafla cevap

Telgrafla cevap

Bu mesaja, Keriman Halis çektiği bir telgraf ile cevap verdi:

On beş günden beri memleketimden hiçbir haber alamamıştım. Bugün Paris sefaretimizde layık olmadığım kıymettar iltifatınızı gazetelerde gördüm. Meserretimden ağladım. Bu muvaffakıyyetim sizin memleket kadınlığına telkin ettiğiniz fikirlerin eseridir. Tanrı’nın sizi üzerimizden eksik etmemesi temenniyetini yad etmekteyim. İhtiramatımın kabulünü rica ederim efendim. Keriman Halis.

Soyadını Atatürk verdi

Soyadını Atatürk verdi

Keriman Halis’e, 1934’te çıkan Soyadı Kanunu sonrasında Atatürk tarafından kraliçe anlamına gelen “Ece” soyadı verildi. Keriman Halis Ece, daha sonraki yıllarda sakin bir hayatı tercih etti. İlk evliliğini Dr. Orhan Sanus ile yapan Keriman Hanım’ın bu evlilikten iki çocuğu oldu.

Sezai Biltin Sanus ve Ece Sanus adında iki çocuğu oldu. Keriman Hanım, ikinci evliğini ise ünlü iş insanı Hasip Tamer Bey’le yaptı. Bu evlilikten ise Cenk Tamer adlı bir oğlu dünyaya geldi. Türkiye’nin ilk Dünya Güzeli, 28 Ocak 2012’de İstanbul’da hayatını kaybetti.

Hayatının kısa öyküsü

Hayatının kısa öyküsü

1913’te Istanbul’da doğdu.

1932’de Türkiye Güzeli seçildi. Aynı yıl Belçika’da Dünya Güzeli seçildi.

1934’te Çıkan Soyadı Kanunu sonrasında Atatürk tarafından kendisine kraliçe anlamına gelen “Ece” soyadı verildi.

2012’de Hayatını kaybetti.

Devamı Hürriyet Kitap’tan çıkan Tarihe Yön Veren 100 Kadın kitabında...

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER MasterChef Türkiye jürisi Mehmet Yalçınkaya, vefat eden babasının ardından ilk kez konuştu