Tarihi mezarlar boş çıktı!

Tarihi mezarlar boş çıktı!

Tarihi mezarlar boş çıktı!

07 Ekim 2010, Perşembe 16:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde Orhan Gazi’nin kumandanlarından Akçakoca’nın oğlu İlyas Bey’e ait türbenin avlusunda "tarihi mezarlar" olarak bilinen ve zaman zaman başında dua edilen mezarların boş olduğu belirlendi.

Gebze Müftüsü Muhammet Gevher, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sultan Orhan Mahallesi’ndeki İlyas Bey Türbesinin hemen yanında bulunan ancak "tarihi eser niteliği" taşımayan caminin bir süre önce yıkıldığını söyledi.

Bunun yerine yaklaşık 3 bin kişilik Gebze’nin en büyük camisinin inşa edeceklerini ifade eden Gevher, yeni cami yapılacağı için de türbenin avlusunda bulunan mezarların başka bir yere taşınması gerektiğini ifade etti.

Bunun için de Gebze Kaymakamlığınca oluşturulan heyetin gözetiminde avluda, "tarihi mezarlar olarak bilinen" mezarların açıldığını ifade eden Gevher, "Ancak buradaki 5 mezar boş çıktı. Sadece 1 mezar doluydu. Onun da 1940 ya da 1950’li yıllarda avluya defnedildiğini biliyoruz. O mezar da Gebze Mezarlığına götürüldü" dedi.

Gevher, yeni yapılacak caminin inşasının birkaç güne kadar başlayacağını, İlyas Bey Türbesinin de aslına uygun şekilde restore edileceğini sözlerine ekledi.

Bu arada, Orhan Gazi’nin kumandanlarından Akçakoca’nın oğlu İlyas Bey’e ait türbenin 14. yüzyılın ilk yarısında yaptırıldığı tahmin ediliyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sakarya’da vatandaşlar kurallara uyulmasını istedi