Tarihin en büyük romantik jestleri

Amerika'da evlilik ve seks konularında yazılar yazan Dan Bova tarihin en büyük romantik jestlerini araştırmış, ortaya belki de aklınıza hayalinize gelmeyecek şeyler çıkmış...

31 Ocak 2010, Pazar 05:00
A A
Tarihin en büyük romantik jestleri

9 karatlık elmas
Richard Burton, 1969’da önce başkasına satılmasına rağmen, 69.42 karatlık elması eşi Liz Taylor için almayı başardı. Çift iki kez evlenip boşandı. Liz Taylor aynı elması 1979’da beş milyon dolara sattı. Taylor, öldüğünde Richard Burton’ın yanına gömülmek için ünlü aktörün son eşiyle müzakere halinde.

Büyük aşkın şarkısı
Ünlü gitarist ve rock yıldızı Eric Clapton, arkadaşı olan Beatles üyesi George Harrison’un karısı Pattie Boyd’a aşık oldu. Eric Clapton ne yaptıysa Boyd’u eşinden ayıramadı.
Clapton ‘Leyla ile Mecnun’ öyküsünden esinlenerek ‘Layla’ adlı şarkıyı besteledi ve sözlerini yazdı. Layla bir hit oldu ve Boyd kocası Harrison’u terk etti. Boyd ile Clapton’ın evliliği 9 yıl sürdü. Şarkı ise hala popüler.

Marilyn Monroe’nun mezarına gül
Marilyn Monroe, ünlü beyzbolcu Joe DiMaggio ile sadece 9 ay evli kaldı. Monroe 1962’de intihar ederek yaşama veda etti. Joe DiMaggio 20 yıl süreyle haftada 3 kez Marilyn Monroe’nun mezarına gül demeti gönderdi.

Oturak hediye etti
Ben Affleck- Jennifer Lopez aşkı, Hollywood’un en konuşulanları arasında yer almıştı. Affleck, Lopez’e 105 bin dolar ödeyerek değerli taşlarla bezenmiş bir tuvalet oturağı satın aldı.
Affleck ‘Jennifer benim prensesim, iş tuvalete geldi mi en iyisini hak eder’ demişti. Çiftin yolları daha sonra ayrıldı, oturağın akıbeti ise meçhul...

Senfoni besteledi
Richard Wagner sevgili eşi Cosima için 33. yaşgünü hediyesi olarak senfoni yazdı. Wagner 14 kişiden oluşan bir orkestraya evinin merdivenlerinde bestelediği ‘Siegfried Idyll’ senfonisini çaldırdı.
Cosima anılarında ‘Müziği duyunca uyandım. Aman Tanrım ne müzik!’ diye yazdı.

50 bin dolarlık parfüm
Victoria Beckham, futbol yıldızı eşi David Beckham için şişesi 50 bin dolar olan bir parfüm satın aldı. ‘Clive Christina No:1’ adlı parfüm altı ayda üretilebildi ve futbol ayakkabısına benzeyen kristal bir şişeye konuldu.

Aşka adanan başyapıt
Hindistan’daki Babür İmparatoru Şah Cihan 1631’de 14. çocuklarını doğururken ölen karısı Mümtaz Mahal için Tac Mahal’i yaptırdı.
Bir aşka adanan dünyadaki en büyük, en güzel yapıt olan Tac Mahal, 22 yılda inşa edildi ve inşaatta 22 bin işçi çalıştı.
Şah Cihan, bir daha benzerini yapamasın diye ustabaşının sağ elini kestirdi. Tac Mahal, dünyada en çok turist çeken yerlerden biri olarak biliniyor.

İlk görüşte aşk
Carole Lombard, Clark Gable’ı ilk gördüğünde aşık oldu. Gable’ın otomobil tutkusunu bilen Lambard ilk çıktıkları gece ünlü aktöre ‘Model T’ Ford hediye etti.
Lombard arabanın üzerine beyaz ve kırmızı kalpler işletti ve Clark Gable’a yolladığı nota da “Beni deliye çeviriyorsun” diye yazdı. Aynı gece hediye otomobil ile dansa giden çift daha sonra evlendi.

3

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.