Tarihte bugün: Eurovision'da zafer Sertab Erener'in

Tarihler 24 Mayıs 2003'ü gösterirken Türkiye büyük bir gurur ve coşku yaşıyordu. 48'inci Eurovision Şarkı Yarışması'na, ‘Every Way That I can’ adlı şarkısıyla Sertab Erener birinci oldu. Türkiye, 25 ülkeden aldığı toplam 167 puanla 28 yıl sonra ilk birinci olmuştu.

24 Mayıs 2020, Pazar 15:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Letonya'nın başkenti Riga'da 2003 yılında düzenlenen 48'inci Eurovision  şarkı yarışmasında 26 ülke yarıştı. 30 yıla yakın bir süredir katıldığımız ve zaman zaman ‘milli mesele’ haline getirdiğimiz bu yarışmada ilk kez zirveye çıkmanın mutluluğunu yaşadık.

Sözlerini Demir Demirkan yazdığı, Demir Demirkan ve Sertab Erener birlikte bestelediği, düzenlemesini de Ozan Çolakoğlu'nun yaptığı ‘Every Way That I can’ adlı şarkının sözlerinin İngilizce olması tartışma konusu olmuştu.

Sertab, yarışmaya İngilizce parçayla katılınca, Türkiye görüş ayrılığına düşmüştü. Bazı çevreler, genç sanatçıyı ağır bir şekilde eleştirmişti. ‘‘Dünyaya açılacaksak, İngilizce söylemeliyim. Bu Türkiye'nin lehine olur’’ diyen Sertab, haklı çıkmıştı.

Türkiye, 25 ülkeden aldığı 167 puanla birinci olurken, Belçika 165 puanla ikinci, Rusya'nın sansasyonel grubu t.A.T.u. ise 164 puanla üçüncü oldu. Türkiye, 4 ülkeden 12, 6 ülkeden 10 puan, 3 ülkeden de 8 puan aldı. Bu arada, Türkiye'ye 8 puan veren Kıbrıs Rum Kesimi'nin sonucunu açıklayan spiker, ‘‘Bu puanları Avrupa barışı için veriyoruz’’ dedi. Bu ülkeden yarışma tarihinde ilk kez Türkiye'ye puan çıktı. 

Ayrıca Sertab Erener'e sahnede 2'si Alman 1'i Avusturyalı diğerleri Türk olmak üzere 4 vokalist eşlik etti. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yarışmayı Türkiye'nin kazandığı belli olur olmaz bir mesaj yayınlayarak birincilikte emeği bulunanları kutladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Türkiye'nin Eurovision'da elde ettiği başarıdan dolayı kutlama mesajı yayınladı.


Sertab Erener Türkiye'ye döndüğünde Taksim'de coşkulu bir tören vardı. Sertab Erener ve tüm ekibi şarkılarını bir kez daha seslendi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İzzet Yıldızhan'dan çocuklarına bayram harçılığı