Tarım dünyası akademinin birikimine talip

Tarım dünyası akademinin birikimine talip

Tarım dünyası akademinin birikimine talip

05 Nisan 2021, Pazartesi 11:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Tarım Konseyi’nin (ATAK) düzenlediği 'Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile Tarım Sektörü İşbirliği Toplantısı'nda, tarım sektörünün, akademinin bilgisine ihtiyacı olduğu vurgulandı.

Toplantı, Antalya Tarım Konseyi ve Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Erkan, Ziraat Fakültesi’ndeki 9 bölümün başkanı ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla online yapıldı. ATAK’ın amacı ve yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi veren Çandır, “Konseyin temel amacı, tarımın bütün kesimlerini birlikte hareket etmeye ve ortaklaşa çözümler üretmeye yoğunlaştırmak" dedi.

İŞBİRLİĞİNE TARIMDAN BAŞLAYALIM

Üniversite ile iş dünyasının işbirliğinin zayıflığına dikkati çeken Çandır, “Memleketimizin en önemli yapısal sorunlarından biri, üniversite ile iş dünyası işbirliğinin hiçbir dönemde ve alanda bir kültür ya da gelenek haline getirilememiş olmasıdır. Bu konuda geçmişten günümüze hem yerel düzeyde, hem de teknoloji geliştirme bölgeleri gibi merkezi düzeyde birçok girişimde bulunulmuş olmasına rağmen iş yapma kültürü yaratılamamıştır. Bu başarısızlığa rağmen, üniversite ile iş dünyası işbirliğinin ülkemize ve toplumumuza ciddi katkılar sağlayacağından emin olanlar asla yeni girişimlerde bulunmaktan kaçınmamalı" diye konuştu. Pandemi döneminde tarımın stratejik sektör olduğunun tüm kesimlerce kabul gördüğünü kaydeden Çandır, “Eğer üniversite ile iş dünyası işbirliğine öncelikle bir yerden başlayacaksak bu alan muhakkak ki tarım olmalıdır. Bu işbirliği girişimini de sürdürülebilir nitelikte yapmalıyız" dedi. Çandır, katılımcılara teşekkür etti.

AKADEMİK ÇALIŞMALAR TOZLU RAFLARDA KALMASIN

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Erkan, fakültenin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Akıllı tarım, iyi tarım uygulamaları ve sürdürülebilir tarım, küresel ısınma ve iklim değişikliğine bağlı tür ve bitkisel hayvansal genotiplerin geliştirilmesi, bitki ve hayvan ıslah çalışmaları gibi konulara öncelik verdiklerini kaydeden Prof. Dr. Erkan, “Özel sektörle kamu olarak ileriye yönelik iyi projeler üretebiliriz. Antalya tarımına ciddi katkılar sağlayabiliriz" dedi. Akademik alanda birçok tez çalışması yürütüldüğünü belirten Prof. Dr. Erkan, “Çalışmaların tozlu raflarda kalmaması için önümüzdeki günlerde tez sunum günleri düzenlemeyi planlıyoruz" dedi.

BÖLÜM BAŞKANLARI İŞBİRLİĞİ İSTİYOR

Toplantıda Ziraat Fakültesi’ndeki 9 bölümün başkanı, bölüm olarak çalışma alanları ve yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bölüm başkanları, iş dünyasına bilimsel çalışmalarla destek olmak, sorunların çözüm ortağı olmak, Antalya ve ülke tarımını geliştirmek için her türlü işbirliğine hazır olduklarını ifade etti.

YENİ FİKİRLERİ DESTEKLEMEYE HAZIRIZ

Toplantıya katılan özel sektör temsilcileri, tüm bölüm başkanlarının işbirliği yapma isteğinin, kendilerini son derece memnun ettiğini söyledi. Sektörel birliktelikleri artırıp işbirliğini sağlamak istediklerini dile getiren özel sektör temsilcileri, toplantının bunun için iyi bir başlangıç olacağını kaydetti. İş dünyası temsilcileri, akademinin bilgisine tarım sektörünün ihtiyacı olduğunu vurgularken, yeni fikirleri desteklemeye hazır olduklarını ifade etti.

Toplantıda odak toplantılar yapılması konusunda görüş birliğine varıldı.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Jandarmadan kıraathaneye kumar baskını