Tartışmalı arazi Fenerbahçe'ye veriliyor

Ataşehir'de iki yıl önce tartışmalı biçimde Fenerbahçe Kulübü'ne 30 yıllığına kiralanan arazi, bu kez ihaleye sadece Fenerbahçe'nin girmesi şartıyla satışa çıkartılıyor

16 Ekim 2009, Cuma 11:46
A A

Kadıköy Belediyesi'nin, yıllık 305 bin TL kira bedeliyle, 30 yıllığına Fenerbahçe'ye verdiği arazi için Meclis'ten satış kararı çıkarıldı.

İhaleye, 57 dönümlük arazinin kullanım hakkını elinde bulunduran Fenerbahçe'den başka firmanın girmesi beklenmiyor. Böylece kulübe "kıyağın kıyağı" yapılmış olacak.

İLAN BURSA'DA YEREL GAZETEYE VERİLMİŞTİ
Kadıköy Belediyesi, iki yıl önce Bursa'da yerel bir gazeteye verdiği ilanla Ataşehir'deki 57 dönümlük araziyi ihaleye açtı. Fenerbahçe Spor Kulübü, bu ihaleyi alarak arazinin 30 yıllık kullanım hakkını elde eldi.

Olay, 25 Aralık 2007 tarihli Sabah Gazetesi'nde "Fenerbahçe'ye 100. Yıl Kıyağı" başlığıyla duyurulunca tartışmalar başladı. Ancak, Fenerbahçe Kulübü, araziye "Alpella Şehri" adı altında 10 bin kişilik spor kompleksi ve alışveriş merkezi yapmak için inşaat çalışmalarına başladı.

ONAY VERENLER KULÜP ÜYESİ
Bu süreçte, arazi TOKİ planlarının içine konuldu ve satılması yönünde ilk adım atıldı. Kadıköy Belediye Meclisi de, önceki gün oy çokluğuyla satış kararını onayladı.

Toplam 45 üyeden 41'i satışa "Evet" dedi. Ak Parti'li 6 meclis üyesinden 4'ü, grup kararı alarak satışa itiraz etmek için harekete geçti. Satışı kabul eden AK Partili üyeler Ali Aytemiz ve Hakkı Kalkavan'ın ise Fenerbahçe kongre üyesi oldukları ortaya çıktı.

'SATIŞA ANLAM VEREMEDİK'
Ak Parti Grup Başkan Vekili ve Hukuk Komisyonu Üyesi Avukat Fatih Kaya "Satışa anlam veremedik. Bu nedenle karara şerh koyduk. Fenerbahçe burada aylardır bir inşai faaliyet içerisinde.

İhaleye başka bir firma girse bile 28 yıl araziyi kullanamayacak. Kadıköy Belediyesi, meclisten aldığı yetkiyle fiyatı belirleyerek ve araziyi encümen kararıyla Fenerbahçe'ye satacak. Böylece kulübe kıyağın, kıyağı yapılmış olacak" dedi.

3

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.