Tasarruf etmenin en iyi 10 yolu

Hepimiz para kazanmak istiyoruz. Tatile gitmek veya iyi giyinmek istiyoruz. Bazen her şey göründüğü gibi olmuyor. Giderler, hesapta olmayan ödemeler, yaşamsal ihtiyaçlar bazen hayalini kurduğumuz şeylerden vazgeçmemize neden oluyor. Günlük hayatınızda paradan tasarruf etmenin yollarını merak ediyor musunuz? İşte para tasarrufunun ipuçları…

31 Ekim 2019, Perşembe 13:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Borcunu bitir

Borcunu bitir

Betül Meral SARIİZ / posta.com.tr

Bütçenizi ayarlayarak para biriktirmeye çalışıyor, aynı zamanda borç yükü ile karşı karşıyaysanız öncelikle borçları ödemekle başlayın. Hey ay borcunuza ne kadar para ayırdığınızı hesaplayın. Borçlarınıza faiz ödemeyi bıraktığınızda paradan kolayca tasarruf edebileceksiniz. 

Tasarruf hedeflerini belirle

Tasarruf hedeflerini belirle

Para biriktirmenin en iyi yollarından biri, ne için biriktirdiğinizi görselleştirmektir. Motivasyona ihtiyacınız varsa bunu kolaylaştırmak için hedeflerinizi içeren bir zaman çizelgesi tasarlayın. Yüzde 20 peşinatla ev almak ister misiniz? İşte size bir hedef. Cevap evetse hedefinize ulaşmak için her ay ne kadar tasarruf edeceğinizi biliyorsunuz.

Önce kendinize ödeyin

Önce kendinize ödeyin

Her maaş günü tasarruf hesabınıza otomatik bir ödeme ayarlayın. 100 ila 500 TL arasında bir miktar belirleyin ve maaşınızı alır almaz bu miktarı tasarruf hesabınıza aktarın. 

Sigarayı bırak

Sigarayı bırak

Sigara kullanan biriyseniz eğer bu uyarı size. Sadece bu yolla ayda 500 TL yılda 5 bin TL civarında tasarruf etmeniz mümkün. Sağlığınızı ve cebinizi düşünün. 

Yakın yerlerden tatil alın

Yakın yerlerden tatil alın

Yurtdışına veya pahalı otellere gitmek yerine tasarruf edebileceğiniz bir tatil planı oluşturmak size büyük tasarruf sağlayacak. Evinize yakın yerler ya da kampları tercih edebilir, iyi bir planlama ile tatilinizi çok daha ucuza getirebilirsiniz. 

Evinizi denetleyin

Evinizi denetleyin

Evinizin elektriğini, suyunu ve yakıt giderlerini kontrol edin. Gereksiz açılan bir ışık, boşa harcanan su ve plansız, umursamaz tavrınızdan vazgeçin. Evinizi yalıtımlı hale getirin. Yüksek enerji harcayan ürünleri almayın. Zaman içinde binlerce lira harcamadan tasarruf edeceksiniz. 

Isınma giderlerinizi ayarlayın

Isınma giderlerinizi ayarlayın

Isınma maliyetlerini düşürmek için kombinizi biraz kısmak veya ısınmanın tasarruflu yollarını öğrenmek size 300-400 lira arasında tasarruf sağlayabilir. 

Öğle yemeğini ve termosunu yanında taşı

Öğle yemeğini ve termosunu yanında taşı

Para tasarrufu sağlamanın ipuçlarından biri de günlük tasarruf sağlamak. Öğle yemeğinizi ve termosunuzu yanınızda taşımak size büyük oranda kazanç sağlayacak. Kahvenizi yapamıyorsanız bile bazı kahve satıcılarının termosunuzu yanınızda götürdüğünüzde indirimli kahve alabileceğinizi unutmayın. Hem tasarruf sağlayacak hem de doğayı daha fazla kirletmemiş olacaksınız. 

Hesabınıza dokunmayın

Hesabınıza dokunmayın

Tasarruflarınızı yaptığınız hesabınıza her ne olursa olsun kesinlikle dokunmayın. Tasarruf yaptığınızı maaşınız aldığınızda hatırlayın sonraki günler hiç yokmuş gibi yaşayın. 

Harcamalarınızı kısın

Harcamalarınızı kısın

Ofisinizdeki otomatlardan yiyecek almak için ne kadar ödüyorsunuz? Aylık olarak 100 liradan fazla mı harcıyorsunuz? Her yıl bütçenizden 1000 TL’yi atıştırmalıklara harcıyorsunuz. Evde kendinize yapacağınız minik atıştırmalıklar veya yanınızda bulunduracağınız bir meyve buna engel olacaktır. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kaktüslerin hoşlanmadığı 6 şey