Tasarruf için Hazine ve Maliye Bakanlığı devrede

2019 bütçesinde tasarrufu ön plana alan hükümet kamuda tek hesap dönemine geçiyor. Kamu kurumları ‘tek hesap’ çatısı altına alınacak. Hesaba dahil olan kurumların nakit ihtiyaçları günlük karşılanacak

25 Ekim 2018, Perşembe 09:52
A A
Tasarruf için Hazine ve Maliye Bakanlığı devrede

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın önceki gün bütçe sunuşunda dikkat çektiği Tek Hazine Kurumlar Hesabı'nın detayları belli oldu. Mali kaynak büyüklüğü 40 milyar TL'yi bulan kamu kurumları, bu hesaba dâhil oluyor.

NAKİT TEK ELDEN

Kurumların mali kaynaklarının hak sahipliği değil, yalnızca yönetimi Hazine'ye geçmiş olacak. Sisteme dâhil olacak kurumlar, bütçeleri çerçevesinde harcamalarını gerçekleştirebilecek. Nakit ihtiyaçları için Hazine'den talepte bulunabilecek. Hazine kurumların nakit ihtiyaçlarını günlük olarak karşılayacak.

Yeni sistemle kamu nakdi tek bir elden değerlendirilecek. Genel bütçeli idarelerin özel hesapları ve özel bütçeli idareler, düzenleyici-denetleyici kurumlar, sosyal güvenlik kurumları, İşsizlik Sigortası Fonu ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu haricindeki fonlar ile bunların döner sermayelerinin kendi bütçeleri veya tasarrufları altında bulunan her türlü mali kaynak tek hazine kurumlar hesabı kapsamında değerlendirilecek. Kamu bankaları, Türkiye Varlık Fonu, mazbut vakıflar, özel kanunla kurulan meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşlarıyla kefalet ve yardımlaşma sandıkları ile belediyeler, il özel idareleri ve kamu iktisadi teşebbüsleri ile bunların bağlı ortaklıkları yer almayacak.

Kapsama alınan kamu idarelerinin nakit talep ve tahsilat bilgilerinin internet üzerinden bakanlığa aktarılması için Tek Hazine Kurumlar Hesabı Bilgi Sistemi (THBS) oluşturuldu. (Sabah)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.