Taşıma var, konuşma yok

Sabit hatta numara taşımada ara bağlantı sorunu çözülmediği için kimse numarasını taşıyamıyor. Taşısa bile büyük sorun var

13 Ekim 2009, Salı 10:16
A A

10 EYLÜL'DE BAŞLADI

Sabit telefon abonelerinin ve alternatif işletmecilerin, bekledikleri sabit hatta numara taşınması uygulaması 10 Eylül’de başladı. Sabit hat işletmecilerinin hazırlıklarını tamamlamasına rağmen ara bağlantı anlaşmaları yapılmadığı için aboneler numaralarını taşıyamıyor. Tüketici, numarasını taşısa bile sadece numarasını taşıdığı şirketin aboneleriyle görüşebiliyor. Başka abonelerden telefon alamıyor.

TÜKETİCİ MAĞDUR EDİLİYOR

Sabit hat abonelerinin numara taşıma konusunda bilgi eksikliklerinin bulunmadığını söyleyen Koç.net Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca, “Bize numara taşıma konusunda büyük talep geldi. Ancak uygulama tam anlamıyla devreye girmedi. Abone, numarasını taşıyabiliyor ama diğer operatörler sizi arayamıyor. Tüketici mağduriyeti var şu anda. Bu sebeple bizim gibi firmalar uygulamaya başlamadılar” dedi.

SORUN ARA BAĞLANTIDA

Sistemin devreye girmesi için toptan hat kiralanması ile ilgili düzenlemelerin yapılması ve yerel ağın paylaşıma açılması uygulamalarının kolaylaştırılması gerektiğini belirten Akarca, “Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Bizim de yönetmelikleri ona göre hızla halletmemiz gerekiyor. Ara bağlantı konusunun rekabete uygun olarak çözülmesi için görüşmeler sürüyor. Yakın zamanda sonuç bekliyoruz” diye konuştu.

DİĞER OPERATÖR ARAYAMIYOR

Numara taşıma uygulamasının dünyanın her yerinde önce sabit hatta başladığını belirten Mehmet Ali Akarca, Türkiye’de bunun aksinin olduğunu söyledi. Akarca, “Bu iş tamamlandığı zaman rekabet başlayacak. Fiyatlar düşecek, alternatif tarifeler sunulacak. Rekabetin olduğu her yerde tüketici kazanır. Sistem kuruldu, çalışıyor, ama diğer operatörler arayamıyor. O zaman uygulamanın anlamı kalmıyor” dedi.

Sibel ERAY

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.