Tatilde az para harcamanın yolları

Tatil parayı düşünerek geçmez ama bütçenizi önceden planlayıp tatil sırasında bütçenizin gerçekliğini de hatırlamanız faydalı olacaktır. Fakat iş sadece bununla bitmiyor. Seçimlerimiz de çok önemli. Peki nelere dikkat etmeliyiz?

10 Nisan 2018, Salı 10:20
A A
Ulaşım

Ulaşım

Eğer uçakla gitmeniz gereken bir yerse, mutlaka havayollarının sitelerinden kampanyalarını takip edin. Belli dönem aralıklarında belli yerler için inanılmaz uygun fiyatlar oluyor. Tatil tarihinizi bile buna göre ayarlamaya değecek fiyatlar görebiliyorsunuz.Tatile vardığınızda ise, çevreyi bilmemenizin verdiği korkuyla her yere taksiyle gitmeye çalışmayın. Tatil geze geze yapılır. Yürüyebildiğiniz kadar yürüyün. Otobüs, tren, metro nerelerden geçiyor gitmeden önce planını çıkarın. Orada yaşayanlar nasıl yapıyorsa, siz de öyle yapmaya özen gösterin. Turistlere özel ulaşım kartları varsa bunlardan edinin.

Kalacak yer seçimi

Kalacak yer seçimi

Amacınız gezmek, yeni yerler görmek ise lüks bir yerde kalmanın peşine düşmenize gerek yok. Bir butik otel veya pansiyon seçebilirsiniz. Otellerin fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz. Kullanıcı yorumlarını okuyarak seçiminizi yapabilirsiniz. Airbnb gibi oda kiralama seçeneklerini küçümsemeyin. Oldukça rahatlık sağlıyor ve bütçe açısından daha uygun oluyor. Ayrıca çevrenizdekilere de mutlaka sorun, orada bir tanıdıkları var mı? Sizi ağırlamak isterler mi? Karşılığında siz de onların bir dahaki tatillerinde ağırlamayı teklif edebilirsiniz.

Yemek

Yemek

İlla da en meşhur yerinde yemek yiyeceğim diyorsanız, bunun için özel bir bütçe ayırıp planınızı ona göre yapabilirsiniz. Ama genel olarak turistik yerlerde yemekten kaçının. Hemen hemen her turistik bölgede fiyatlar ikiye katlıyor. Öğleni küçük şeylerle geçiştirip akşam için daha özenli bir seçim yapabilirsiniz.

Alışveriş konusunda dikkatli olun

Alışveriş konusunda dikkatli olun

Oraya tatil yapmaya gidiyorsunuz alışveriş değil. Restoranlar gibi mağazaların da turistik yerlerde fiyatları daha yüksek oluyor. İhtiyacınız olabileceğini düşündüğünüz her şeyi yanınıza almaya çalışın. Özellikle döviz kullandığınız bir ülkedeyseniz, aseton gibi küçük bir detayı bile unuttuğunuza pişman olabilirsiniz

Hediye almak

Hediye almak

Herkese hediye almaya çalışmayın. Çok yakınınız olan bir iki kişiyi düşünmek istersiniz elbette ama büyük şeyler almaya çalışmayın. Mesela orayı yansıtan bir kart alıp duygularınızı yazarak oradayken onları düşündüğünüzü gösterebilirsiniz.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.