Tatilde hastalıklardan korunmak için 7 altın kural

Yazın hasta olmayacağımızı düşünürüz. Oysa yaz sıcağında ortaya çıkabilecek ve bizi hasta edebilecek birçok durum söz konusudur. Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Şirin Elmi, yaz tatilinde enfeksiyon risklerinden korunma yolları ile ilgili önerilerde bulundu.

24 Temmuz 2019, Çarşamba 14:11 Son Güncelleme:
A A
1.YÜZEYİNDE KÖPÜK OLAN DENİZDEN UZAK DURUN

1.YÜZEYİNDE KÖPÜK OLAN DENİZDEN UZAK DURUN

İyi temizlenmeyen ve sirkülasyonu fazla olmayan durgun havuzlarda birçok hastalık tehlikesi bulunmaktadır. Genital mantar enfeksiyonları, ishal, idrar yolu enfeksiyonu, Hepatit A, göz, kulak ve cilt enfeksiyonları havuz suyunun neden olduğu hastalıklardır. Deniz suyu tuzlu olduğu için hastalık yapıcı mikroorganizmaların yaşaması daha zordur. Ancak durgun, kirli ve yüzeyi köpüklü denizler de aynı havuzlar gibi enfeksiyon riski taşır.

2.ISLAK MAYO İLE DURMAYIN

2.ISLAK MAYO İLE DURMAYIN

Genital mantarların en önemli nedeni nem ve ıslaklıktır. İyi temizlenmeyen ortak kullanım alanlarında bu hastalıklar çok daha kolay bulaşır. Sudan çıktıktan sonra ıslak mayo ile vakit geçirmemek, havuz sonrası duş alıp iyi kurulanmak ve yine aynı şekilde mayoyu değiştirerek güneşlenmek enfeksiyon riskini azaltacaktır.


3.KALABALIK HAVUZLARA GİRMEKTEN ÇEKİNİN

3.KALABALIK HAVUZLARA GİRMEKTEN ÇEKİNİN

Hepatit A, birçok ishal ve bağırsak paraziti etkeni ağız yolu ile bulaşır. Kirlenmiş havuz ve deniz suyunun yutulmasıyla mikroplar sindirim sistemine ulaşmakta ve hastalıklar oluşmaktadır. Özellikle kapasitesini aşan havuzlarda ve çocuk havuzlarında bu risk çok fazladır.


5.MİNDER YA DA HAVLU BULUNMAYAN ŞEZLONGDA GÜNEŞLENMEYİN

5.MİNDER YA DA HAVLU BULUNMAYAN ŞEZLONGDA GÜNEŞLENMEYİN

Tatilde enfeksiyon kapmamak için havuz çevresi, duşlar, soyunma kabinleri ve şezlongların temizliğine dikkat edilmelidir. Günde en az bir kez bu alanların temizliği yapılmalıdır. Şezlonglar da ortak kullanım alanında olduğu için direkt temastan kaçınılmalıdır. Mutlaka üzerine örtü veya havlu serilmeli, şezlong için kullanılan havlularla yüz ve vücut kurulanmamalıdır. 

6.KENDİ KİŞİSEL MALZEMELERİNİZİ KULLANIN

6.KENDİ KİŞİSEL MALZEMELERİNİZİ KULLANIN

Havuzlardan bulaşabilecek hastalıkların yanı sıra sauna, hamam gibi ortamların da temizliği ve bakımı uygun koşullarda yapılmadığında mantar gibi enfeksiyonlara zemin hazırlar. Bunun için havlu ve terlik gibi kişisel malzeme kullanımına dikkat etmek gerekir. Grip tehlikesi yazın da devam etmektedir. Farklı iklim, kalabalık, plajlar, klimaların da etkisi ile özellikle çocuklar, yaşlılar ve gebeler daha fazla risk altındadır. Buna sebep olan virüsler kışın görülen grip virüslerinden farklı değildir. Bu durumda bol sıvı tüketimi ve yatak istirahatı çok önemlidir.

7.YEDİKLERİNİZİ SORGULAYIN

7.YEDİKLERİNİZİ SORGULAYIN

Tam pansiyon ya da her şey dahil otellerde açık büfelerde sunulan yiyeceklere dikkat edilmelidir. Uzun süre açıkta kalan özellikle sütlü, kremalı, mayonezli, etli yiyeceklerde sıcağın etkisiyle çoğalan bakteriler, gıda zehirlenmesi ve ishale sebep olabilir. Su tüketimine de özen gösterilmelidir. Kapalı kapaklı su şişeleri kullanılmalıdır. İçeceklere konulan buzların da temiz sulardan hazırlandığından emin olunmalıdır.


Sıradaki haber yükleniyor...