Tatlı badem yağı ve güzelliğe 10 faydası

Tatlı badem yağı, kuru ve güneşten zarar görmüş cilt ile saçları tedavi etmek için uzun yıllardır kullanılan güçlü bir doğal yağdır. Bazen cildi aydınlatmak, temizlemek, sivilceleri önlemek, tırnakları güçlendirmek ve saç dökülmesine yardımcı olmak için de kullanılır. Tüm bunların yanı sıra tatlı badem yağı kolesterolü düşürme, kalbi koruma, karaciğer ve kolon sağlığını artırma gibi bir dizi sağlık yararına da sahip. Bu haberimizde tatlı badem yağının saç ve cilde olan faydalarını ve tatlı badem yağını nasıl kullanmamız gerektiğini öğreneceğiz. /ÖZEL

12 Kasım 2021, Cuma 11:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
TATLI BADEM YAĞI NEDİR?

TATLI BADEM YAĞI NEDİR?

Tatlı badem yağı, yağ damıtma işlemiyle elde edilen tatlı badem esansiyel yağıdır. Badem çekirdeğinin preslenmesi sonucu çıkarılır. Tatlı badem yağı doymuş, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlarla doludur. Bu yağ aynı zamanda yüksek düzeyde yağ asitleri içerir ve yüzyıllardır egzama ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. 

Tatlı badem yağının yüzeysel cilt yanıklarını iyileştirdiği, kolajen üretimini artırdığı, cildi esnek ve nemli tuttuğu, ayrıca zararlı UV ışınlarının neden olduğu hasara karşı koruduğu biliniyor. Zengin mineral kaynağı nedeniyle kas ağrılarını giderebilir, ciltte bulunan toksinleri arındırabilir ve ayrıca yumuşak ve parlak saçların çıkmasını sağlayabilir.

Tatlı badem yağı, deri döküntüsü ve vücut ağrısını hafifleten, stresi azaltan, dolaşımı hızlandıran ve teşhis edilmemiş varis sorunlarına çözüm getiren birçok faydayla doludur.

TATLI BADEM YAĞININ FAYDALARI

TATLI BADEM YAĞININ FAYDALARI

Tatlı badem yağının en önemli sağlık yararları arasında cildi hasardan korumak, yüzü nemlendirmek, cildi aydınlatmak, iltihabı azaltmak, saç sağlığını artırmak ve tırnakları güçlendirmek yer alıyor. Şimdi tatlı badem yağının faydalarına detaylıca bakalım…

CİLDİ AYDINLATIR

CİLDİ AYDINLATIR

Tatlı badem yağı, güneş yanıklarından daha hafif renk bozukluklarına, göz altı halkalarına, yaralara ve diğer lekelere topikal olarak uygulandığında cilde fayda sağlayabilir. Sorunlu bölgeye birkaç damla uygulayın ve nazikçe masaj yapın. Bu işlemi bir hafta boyunca günde 1-2 kez tekrarlamak cildinize daha eşit ve dengeli bir renk profili verecektir. 

ERKEN YAŞLANMAYI ÖNLER

ERKEN YAŞLANMAYI ÖNLER

Tatlı badem yağının düzenli kullanımı, genç görünmenize yardımcı olabilir. Journal of Nursing and Health Science dergisinde yayınlanan bir makalede, badem yağındaki E vitamini, belirli yağ asitleri ve diğer aktif bileşenlerin, cilt elastikiyetinde azalma, kırışıklıklar ve yaşlılık lekeleri gibi sorunlara neden olan serbest radikalleri nötralize etmeye yardım ettiğini ortaya çıkardı.

DUDAK ÇATLAKLARINI İYİLEŞTİRİR

DUDAK ÇATLAKLARINI İYİLEŞTİRİR

Tatlı badem yağı, çatlamış dudakları nemlendirmenin mükemmel bir yoludur. Yağ, vitaminler açısından zengindir ve onu doğal bir dudak kremi olarak kullanılmasını sağlayacak nemlendirici özelliğine sahiptir. Kuru, çatlamış dudaklara biraz tatlı badem yağı sürmek yeterlidir.

GÖZ ŞİŞLİKLERİNİ VE KOYU HALKALARI AZALTIR

GÖZ ŞİŞLİKLERİNİ VE KOYU HALKALARI AZALTIR

Kaz ayakları ve şiş gözler için harika bir doğal çözüm için göz çevrenize biraz tatlı badem yağı sürmeniz yeterlidir. Bunu her gece yatmadan önce yapın, gözlerinizle doğrudan temastan kaçının.

SAÇ KALİTESİNİ ARTIRIR

SAÇ KALİTESİNİ ARTIRIR

Tatlı badem yağının saçınızı güçlendirme özelliği vardır. American Journal of Nursing'de yayınlanan bir makalede, E vitamininin saç köklerinin sağlığını artırmaya, saçın parlaklığını ve hacmini artırmaya yardımcı olabileceğini belirtti. Bu sonuçları görmek için saç kremi yerine madeni para büyüklüğünde badem yağı kullanmanız yeterli.

KEPEK TEDAVİSİ

KEPEK TEDAVİSİ

Tatlı badem yağı ayrıca kafa derisini nemlendirerek kepeği tedavi edebilir. Tercihen zeytinyağı ile karıştırılmış, hafifçe ısıtılmış tatlı badem yağı ile saç derinize masaj yapmanız önerilir. Bir saat bekletin ve saç derinizi kepekten temizlemek için hafif bir şampuanla yıkayın. 

İLTİHABI HAFİFLETİR

İLTİHABI HAFİFLETİR

Cildinizde ya da herhangi bir iltihaptan muzdaripseniz tatlı badem yağı hızlı bir çözüm olabilir. 2010 tarihli bir araştırma makalesinde, badem yağının egzama, sedef hastalığı veya rosacea gibi iltihaplı bölgelere uygulandığında, iyileşme sürecini hızlı bir şekilde uyarabildiğini ve o kısımdaki alerjiyi azaltabildiğini belirtti. Az miktarda tatlı badem yağı tüketiyorsanız, bağırsaktaki iltihabı ortadan kaldırarak sindirim sağlığını düzenlemeye yardımcı olabilir. Ancak bir doktora danışmadan badem yağı tüketmemeye dikkat etmelisiniz. 

TIRNAKLARI GÜÇLENDİRİR

TIRNAKLARI GÜÇLENDİRİR

Bu yağın cildinize ve saçınıza sağladığı faydaların aynısı tırnaklarınız için de geçerli. Tırnak kırılmasını azaltmak, mantar enfeksiyonlarına karşı korunmak ve sağlıklı büyümeyi teşvik etmek istiyorsanız, sonuçları görmeye başlayana kadar tatlı badem yağının bir kısmını tırnaklarınıza ve tırnak etlerinize her gün uygulamanız yeterli.

TATLI BADEM YAĞI NASIL KULLANILIR?

TATLI BADEM YAĞI NASIL KULLANILIR?

Tatlı badem yağını şu şekillerde kullanabilirsiniz:

Tatlı badem yağını makyaj temizleyici olarak kullanabilirsiniz.

Badem yağına seçtiğiniz birkaç damla esansiyel yağı ekleyebilir ve temizleyici olarak kullanabilirsiniz.

Tatlı badem yağı, kuru ciltler için harika bir nemlendirici görevi görür.

Uzun bir günün ardından baş masajı için kullanabilirsiniz. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Daha yaşlı görünmenize neden olan 10 makyaj hatası