Tavan kalktı izleme sürecek

EPDK, akaryakıtta tavan fiyat uygulamasını bitirdi. Şirketler artık kendileri fiyat belirleyecek

28 Ağustos 2009, Cuma 10:32
A A

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), iki aydır uygulanan tavan fiyat uygulamasını bitirdi. EPDK, akaryakıt dağıtım şirketleri ve bayilerin fiyatlarını dünya standartlarına çekmek için bu uygulamayı başlatmıştı. Uygulama, ilgili firmaların kâr payını aşağı çekti ve fiyatlar başlangıçta düştü. Ancak ardından vergi artışları geldi ve eski fiyatlara dönüldü. Bayiler ve dağıtıcılar, başından beri kâr marjlarının yüksek olmadığını, küçük bayilerin uygulama yüzünden kapanacağını savunuyordu.

Pay 25 kuruşa indi

EPDK, iki aylık dönemde serbest piyasa şartlarının yerine oturduğunu belirtirken, bundan sonraki süreçte rafineri, dağıtıcı ve bayi fiyatlarının ‘titizlikle’ inceleneceğini vurguladı. Açıklamada, “Kurum tarafından başlatılan tavan fiyatı uygulamasıyla dağıtıcı ve bayi payları litrede yaklaşık olarak 42 kuruştan 25 kuruşa inmiştir” denildi. Enerji Bakanı Taner Yıldız, konuyla ilgili olarak, “Herkes kendi üzerine düşeni yaptığı müddetçe, bu tür uygulamalara gerek kalmayacaktır” diye konuştu.

Şimdi daha pahalı

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz İşverenleri Sendikası (TABGİS) Başkanı Atıf Ketenci, karar sonrasında, “Tüketicilerimize hayırlı olsun. Tavan fiyatın kalkması rekabeti ve ürün çeşitliliğini yeniden getirecek. EPDK hatadan döndü” dedi. Tavan fiyatın uygulamaya konduğu 27 Haziran’da benzin fiyatı 3.20 liradan 3.05’e, motorin fiyatı 2.58 liradan 2.49 liraya düştü. Daha sonra vergi artırıldı ve sonuçta benzin fiyatı 3.28 liraya, motorin fiyatı 2.66 liraya yükseldi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.