Tavuğu böyle muhafaza etmezseniz...

Tavuk en sık tükettiğimiz besin maddelerinden biri. Fiyatı uygun ve hafif bir et, bol miktarda protein içerdiği için de sağlıklı olduğu söyleniyor ancak kötü tarafı şu: Tavuk eti çok çabuk bozulabiliyor. Peki tavuğu nasıl muhafaza etmeliyiz? İşte püf noktaları...

06 Şubat 2019, Çarşamba 14:31 Son Güncelleme:
A A

Donuk tavuk eti ilk olarak dolabın alt kısmına alınmalıdır ve orada çözülmeye bırakılmalıdır. Tavuk eti asla oda sıcaklığında çözülmeye bırakılmamalıdır. Bu durum bakterilerin artmasına ve zamanla vücudunuzda zararlı bakterilerin üremesine neden olmaktadır.

 

Çözülmesi için buzdolabının alt kısmına alınan tavuk eğer bütün halinde ise 24 saat içinde, parçalar halinde ise 3 ve 9 saat arasında çözülmesi beklenmelidir.

Taze alınmış bir tavuk buzdolabında uygun şartlarda muhafaza edildiği takdirde en fazla 3 gün bekletilmelidir.

Marketten aldığınız tavuk en az 2 gün içerisinde pişirilmeyecekse muhakkak dondurulmalıdır. Buzlukta saklamak için en uygun sıcaklık ise eksi 18 derece olmalıdır. Uygun şekilde hazırlanıp buzluğa atılan tavuk 6 ya da 12 ay arasında saklanabilmektedir.

Pişmiş tavuk etini dolapta saklamak istiyorsanız beraber piştiği diğer malzemelerden muhakkak ayırmalısınız. Örneğin patatesle pişmiş bir tavuk yemeğini aynı kapta dolaba koyarsanız besin zehirlenmesine davetiye çıkarmış olursunuz.

 

Tek başına pişirdiğiniz tavuğu ise en fazla 3 gün içinde tüketmelisiniz.

Bu bilgiler ışığında yapmanız gereken en pratik şey eğer derin dondurucunuz yoksa hemen tüketeceğiniz miktarda tavuk almak ve pişirdikten sonra da dolapta çok fazla bekletmemektir.

Fazla miktarlarda satın almak istiyorsanız da derin dondurucuda uygun koşullarda saklamalı ancak yaşanabilecek elektrik kesintisi, buzdolabının bozulması gibi riskleri göz önünde bulundurmalısınız...

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Sabah egzersizinin en önemli 3 özelliği