'Tavuk cinayeti'nde 10 kişiye müebbet!

Adana'da, evin önündeki tavuklara taş atan çocuğun yakınları ile tavukların sahipleri arasında çıkan ve 3 kişinin öldüğü, 4 kişinin de yaralandığı kavgayla ilgili 1'i çocuk, 1'i kadın 10 kişi hakkında 1 ile 3 kez arasında değişen ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı

13 Ocak 2014, Pazartesi 12:22
A A
'Tavuk cinayeti'nde 10 kişiye müebbet!

Olay, merkez Seyhan İlçesi Küçükdikili Çınarlı Mahallesi’nde, 26 Eylül 2013’te meydana geldi. İddiaya göre, aynı sokakta oturan Alkan Ailesi’nin 2.5 yaşındaki çocuğu, Kara ile Örgen Ailesi’nin evine taş attı. Atılan taşlardan tavuklar ürkünce Sevcan Kara (37), Alkan Ailesi’nin evine giderek, "Çocuk eve ve tavuklara taş atıyor. Rahatsız ediyor" diyerek uyardı. Zabit Alkan (23) da "O daha çocuk. Nerede isterse oynar" dedi.

Sonra da ailelerin kadınları arasında tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine aileler, kendi akrabalarını da arayarak olay yerine çağırdı. Ardından da silahlı, bıçaklı, sopalı kavga çıktı. Kavgada Metin Batir (30), Kadir Örgen (22) ile Yüksel Yeter (22) hayatını kaybetti 4 kişi de yaralandı. Olayın ardından gözaltına alınan Orhan (40), Turan (42), Enis (23), Mehmet (32), Sevcan Kara, Zabit Alkan, Şeyhmus Pertevsiz (26), Nuri Örgen (30) ve M.Ö., (15) tutuklandı. Kaçan İlhami Batir (43) hakkında da yakalama kararı çıkartıldı.

Soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet Savcısı, olayla ilgili iddianamesini hazırladı. 10 şüpheli hakkında, ’kasten öldürme’, ’öldürmeye teşebbüs’, ’suça iştirak’ suçlarından 1 ile 3 kez arasında ömür boyu hapis cezası istendi. Bazı sanıklar hakkında ayrıca yaralama suçlarından 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Yaşının küçük olmasından dolayı soruşturması ayrı yürütülen M.Ö. hakkında hazırlanan iddianame Adana 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne, yetişkin 9 sanıkla ilgili iddianame de Adana 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Karşılıklı 3 tabancanın kullanıldığı olay yerinde 26 boş kovan ele geçirildiği belirtilen iddianamede, ölenler ile yaralananların üzerinden mermi çekirdeği elde edilemediği için, kimin hangi tabancadan çıkan kurşunla vurulduğu da tespit edilemediği bildirildi.

Ayrıca, ölenlerle birlikte 5 kişi hakkında takipsizlik kararı verildi.

Sanıkların yargılamasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

Mehmet KAYMAK/DHA

Sıradaki haber yükleniyor...