Tavus kuşu özellikleri: Dişi tavus kuşları uçabilir mi?

Tavus kuşu tüylerinin güzelliğiyle herkesi kendine hayran bırakan sülüngiller familyasına ait bir kuş türü. Her bir tüyü gözü andıran tavus kuşlarının nazarı önlediğine inanılıyor. Tavus kuşları uzun mesafe uçabilir ve erkeklerinin sesleri oldukça rahatsız edici olabilir. Ortalama ömürleri 15 yıl olan tavus kuşlarını doğal ortamlarında görmek pek mümkün değil. Tavus kuşlarının özellikleri hakkında detaylı bilgiler haberimizde.

04 Haziran 2020, Perşembe 14:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Tavus kuşları, muhteşem tüyleriyle ün yapan sülüngillerden bir kuş türü. Gözü andıran kuyruk tüyleri sayesinde, nazarı önlediğine inanılıyor. Bazı inanışlarda tavus kuşu tüyü taşımak insanları nazardan koruyor.

Tavus kuşlarının mükemmel kuyrukları sadece erkeğine özgü bir özellik. Erkek tavus kuşları, dişi kuşu etkilemek için kanatlarını açar ve ortaya harika bir görsel şölen çıkar.


Tavus kuşunun özellikleri

Tavus kuşunun özellikleri

Kuyruğu yaklaşık 1,5 metre uzunluğundadır ve erkek tavus kuşlarının kuyrukları daha süslüdür. Dişilerde bu tür bir kuyruk bulunmaz.

Kuyruk renkleri türüne göre değişiklik gösterse de genellikle yeşil, altın sarısı, mor ve lacivert renklerini barındırır.

Tavus kuşlarının ömürleri 15 yılı bulabilir.

Dişi tavus kuşlarının kuyrukları kısa ve tek renkli olur.

Erkek tavus kuşlarının sesleri oldukça rahatsız edicidir.

Grup halinde yaşasalar da doğada bir tavus kuşuna rastlamak oldukça zordur.


Dişileri 12-13 yumurta bırakabilir ve kuluçka süresi 30 gündür.

Tavus kuşlarının spesifik bir beslenme şekli yok. Doğada buldukları her şeyi yiyebilirler . Genellikle ot ve küçük böceklerden beslenirler.

Tavus kuşlarının etleri oldukça lezzetlidir ancak sayısı az olduğu birçok yerde tavus kuşu avlamak ve yemek yasak.

Tavus kuşları birçok medeniyette güzelliği nedeniyle kutsal olarak görülmüştür.

Tavus kuşları uçar mı?

Tavus kuşları uçar mı?

Tavus kuşlarının hem erkeği hem de dişisi ihtiyaç halinde uçabilir. Bu kuşların hangi yükseklikte ve ne kadar süre uçabileceği ise hava şartları ve kuşun ihtiyacına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bazı iddialar tavus kuşlarının uzun mesafe uçabildiğini öne sürüyor. Tavus kuşları genellikle avlanma korkusu nedeniyle uçar. Hızları saatte yaklaşık 16 kilometreyi bulabilir.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pallas kedisinin özellikleri: Bakımı ve beslenmesi nasıl yapılır?