Tayland'da gençlere Sevgililer Günü uyarısı

Taylandlı yetkililer gençlere 14 Şubat Sevgililer Günü'nde seks düşünmek yerine tapınaklara gitmelerini tavsiye etti

11 Şubat 2015, Çarşamba 15:28
A A
Tayland'da gençlere Sevgililer Günü uyarısı

Tayland’ın başkenti Bangkok’ta yetkililer gençleri Sevgililer Günü’nde cinsel ilişkiye girmemeleri için uyardı.

Tayland, ergenlik çağındaki gençler arasında hamilelik oranı en yüksek olan Güneydoğu Asya ülkesi konumunda.

14 Şubat Sevgililer Günü Batılı turistlerin gözde tatil mekânı olan Tayland’da gençler arasında oldukça popüler bir gün. Yapılan anketlerin gösterdiğine göre 14 Şubat, gençler arasında bekâretlerini kaybetmek için ‘mükemmel bir gün’ olarak görülüyor.

BEDAVA PREZERVATİF DAĞITILDI

Reuters’a konuşan Bangkok yetkilisi, “Bu çocuklar gerçekten birbirlerini seviyorlarsa, balıkları ve kuşları serbest bırakabilir ya da tapınaklara gidebilirler. Ancak yaşınız için uygun olmayan davranışlar konusunda takıntılı olmayın” diyor. Budist ritüellerine göre kafesteki bir kuşu serbest bırakmak insanların karmasını artırmalarına yardımcı oluyor.

Ergenlik çağındaki kızların hamilelik oranlarında büyük artış yaşanması sebebiyle endişe eden Tayland hükümeti, sağlık merkezi ve hastanelerde 3.5 milyon prezervatifin bedava dağıtılmasını sağladı.

Aynı zamanda Tayland sağlık bakanlığı yetkilileri liselere, gençlerin prezervatif satın alabileceği otomatlar yerleştirme planı olduğunu belirtiyor. 2010’da test edilen bu projeye öğrenciler sıcak bakarken, veliler çocuklarının cinsel ilişkiye teşvik edildiği korkusuyla plana karşı çıkıyorlar. 

Sıradaki haber yükleniyor...