Tayyör ve siyah frak giyme zorunluluğu kalkıyor

Dört parti, TBMM'de frak yerine koyu renk takım elbise giyilmesinde anlaştı

06 Kasım 2013, Çarşamba 20:44
A A
Tayyör ve siyah frak giyme zorunluluğu kalkıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde başörtüsü serbestisinin ardından, tayyör ve frakın kaldırılması gündeme geldi.

Kadın milletvekillerinin pantolon giyebilmesini sağlayan içtüzük değişikliğine ilişkin kanun teklifi yarın Anayasa Komisyonu'nda görüşülecek.

Teklifin görüşmelerinde, kadın kıyafetinde "tayyör"ün tamamen kaldırılarak, yerine "ceket-etek ya da ceket-pantolon" ifadesinin kullanılması bekleniyor.

Öte yandan, Meclis iç tüzüğünü değiştirmek üzere çalışan Uzlaşma Komisyonu, "siyah frak"ın kaldırılması için de prensipte uzlaştı.

AK Parti, MHP ve BDP, Meclis Başkanı ile başkanvekillerinin siyah frak giymelerine ilişkin maddeyi değiştirmek için görüş birliğine vardı. CHP ise konuyu yetkili kurullarına götürerek, karar verecek.

Bu durumda, kıyafetin siyah frak yerine "koyu renk elbise" olarak değiştirilmesi bekleniyor.

Mevcut içtüzükte bu madde, "Başkanlık kürsüsünde Başkan, beyaz kelebek kravat ve siyah yelek üstüne siyah frak giyer" şeklinde düzenleniyor.

Tayyör ve frakın kaldırılmasına ilişkin düzenlemelerin Anayasa Komisyonu'nun yarınki toplantısında gündeme gelmesi bekleniyor.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.