Tazmanya canavarı sütü, süper bakteriye karşı ilaç olabilir!

Avustralyalı bilim adamları, Tazmanya canavarı sütünün antibiyotiklere direnç gösteren süper bakterilere karşı etkili bir silah  olabileceğini ileri sürdü

18 Ekim 2016, Salı 16:48 Son Güncelleme:
A A
Tazmanya canavarı sütü, süper bakteriye karşı ilaç olabilir!
Avustralya'daki Sydney Üniversitesi’nden araştırmacılar, keseli hayvanların sütünde bulunan özel peptitlerin, Metisilin-Dirençli Staphylococcus Aureus (MRSA) virüsü dahil birçok enfeksiyonu etkisiz hale getirdiğini ortaya koydu.

Bu peptitleri taklit eden yeni tedavi yöntemleri arayışına giren araştırmacılar, enfeksiyonla savaşan  "cathelicidin" adı verilen içerikleri bulmak için Tazmanya canavarının genetik kodunu taradı.

Sonuçları Scientific Reports dergisinde yayımlanan araştırma sırasında Tazmanya canavarının sütünde bulunan altı önemli peptit yeniden oluşturuldu ve bu peptitler, 25 bakteri ve 6 mantar çeşidi üzerinde denendi. Araştırmada, Saha CATH5 peptitinin, özellikle MRSA virüsünü öldürmede etkili olduğu gözlendi.

ÖNLEM ALINMAZSA 3 SANİYEDE 1 İNSAN ÖLEBİLİR

Saha CATH5’in, Vancomycin’e dirençli enterokok olan bir diğer süper bakteriyi ve "Candida" mantarını da öldürebildiği görüldü. 

Uzmanlar, Tazmanya canavarının sütünde bulunan bu karışımın, yavrularının büyüme çağında daha güçlü ve sağlıklı bir gelişim göstermesine yardımcı olduğunu belirtiyor.
Acil önlem alınmazsa süper bakterilerin, 2050 yılına kadar dünyada her üç saniyede bir kişinin ölümüne yol açabileceğinden endişe ediliyor.

AA
 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Paulo Coelho, Kobe Bryant'la beraber yazdığı çocuk kitabını yayımlamayacak