TBMM'de MHP'nin arka sıraları

Meclis Genel Kurulu'ndaki yeni Anayasa görüşmelerinde gözler MHP'li vekillerin üzerinde! Muhalif MHP'lilerin oturduğu arka sıralarda hareketlilik yaşanıyor...

11 Ocak 2017, Çarşamba 13:32
A A
Anayasa görüşmelerinde akıllardaki soru, “Referandum sınırı geçilecek mi?” Maddelere geçiş oylamasında oy sayısının 338’de kalması ile bu soru daha büyük ciddiyetle sorulmaya başlandı. Yanına bir de, “Fireyi kim verdi?” sorusu eklendi. İkinci gün oylamalarında fire azaldı ama yine de akıllarda soru işaretleri var. Gözlerin çevrildiği MHP’de Genel Kurul’da muhaliflerin oturduğu arka sıralardaki hareketlilik dikkat çekiciydi.

Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ’ın ihracından sonra Milliyetçi Hareket Partisi, Meclis'te 39 milletvekili ile temsil ediliyor. Partinin Meclis Genel Kurulu'ndaki yeri en sondaki vekil sıraları.  

Al Jazeera Türk'ten Gonca Şenay'ın haberine göre 1 Kasım seçimlerinden sonra parti içi muhalefet tartışmaları yaşanan MHP'nin Meclis'teki sıralarının en arkasında ise "muhalifler" olarak anılan milletvekilleri oturuyor.

Yani Ümit Özdağ, Namık Okutan, Yusuf Halaçoğlu, Nuri Ok ve Atila Kaya.  

MHP sıralarında Cumhurbaşkanlığı sistemine ilişkin anayasa değişikliği görüşmelerinde de durum böyle.  
 

"HAYIR" DİYECEKLERİNİ DAHA ÖNCE AÇIKLADILAR


Bu milletvekilleri, Cumhurbaşkanlığı sistemi için "hayır" oyu kullanacaklarını, görüşmeler Genel Kurul'da başlamadan önce açıkladı. Ancak bu isimlerin yanına başka isimlerin eklenip eklenmeyeceği merak konusuydu. Anayasa görüşmelerinde maddelere geçilmesi için yapılan oylamada kabul oylarının 338’de kalması, firenin AK Parti mi, MHP’den mi olduğunu sorularını beraberinde getirdi. Her iki parti de bir diğerini işaret etti. MHP cephesinde gözler muhalifler ve onlara yakın duran isimlerdeydi. Bu yüzden bu milletvekillerinin olduğu sıralardaki hareketlilik dikkatle izlendi.  
 

ŞEFKAT ÇETİN VE ATİLA KAYA
(Soldan sağa: Ümit Özdağ, Şefkat Çetin, Atila Kaya)

MHP'de, "başkanlık sistemine karşı olduğunu belirterek" Genel Başkan Yardımcılığı'ndan istifa eden Atila Kaya, bu kararını açıkladıktan sonra anayasa görüşmelerinin ilk gününde ilk defa görüntülendi.

Ülkü Ocakları kökenli olduğu bilinen ve tavrının bu kanatta etkili olacağı söylenen Kaya, Genel Kurul'da Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin ile uzun süre sohbet etti.  


ÜMİT ÖZDAĞ


Kısa bir süre önce partiden ihraç edilen Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, muhalefet sürecinde birlikte hareket ettiği Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu ile en arkada aynı sırayı paylaştı.


(Yusuf Halaçoğlu ve Ümit Özdağ yan yana...)

Görüşmelerin ikinci gününde Ümit Özdağ ve Yusuf Halaçoğlu aynı sırada yerlerini korudu.

Onların hemen önünde oturan Kadir Koçdemir'in de Cumhurbaşkanlığı sistemine karşı oy kullanacağı biliniyor. Koçdemir, Genel Kurul'da Zihni Açba ve Mustafa Mit ile aynı sırada oturdu.


(Soldan sağa: Zihni Açba, Kadir Koçdemir ve Mustafa Mit)OKTAY VURAL


Muhalefet tartışmalarının en yoğun yaşandığı dönemde, 15 Temmuz darbe girişiminden hemen önce Grup Başkan Vekilliğinden istifa eden Oktay Vural'ın tavrı da merak konusuydu.
Vural, özellikle görüşmelerin ilk gününde zaman zaman da olsa kuliste Genel Başkan Devlet Bahçeli'ye eşlik eden MHP milletvekilleri arasında yer aldı. Bu durum Vural'ın muhalefet cephesindeki pozisyonunu değişip değişmediği sorusunu da beraberinde getirdi. 
 

"LİDER EVET DERSE BİZ DE EVET DERİZ" 


Al Jazeera'nin ulaştığı MHP yetkilileri, fire sorularına, "Bizde lidere rağmen bir şey olmaz" yanıtını verdi. MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin "Evet" oyu vereceği açıklamasının, tüm bu sürecin MHP'li vekiller açısından en önemli dönüm noktası olduğu belirtiliyor. "Lider evet derse biz evet deriz. Lidere rağmen bir şey denirse, biz de o zaman o kişiyle daha sonra yola devam etmeyiz. Kimseye saygısızlık yaptırmayız" ifadesini kullanan MHP yöneticisi, partide oyunun rengini açıklayanlar dışında fire olmadığına emin olduğunu da dile getirdi.   Bir başka MHP yöneticisi ise, AK Parti’nin ilk oylamada “işleri sıkı tutmadığını” söyledi.

Kabul oylarının 347'ye çıktığı birinci madde oylamasının ardından Al Jazeera'nin görüştüğü bu isme göre, oylamada kabul oylarının daha fazla çıkmasının nedeni de, AK Parti’nin tehlikenin farkına vararak grupta daha disiplinli davranması.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.