TBMM Genel Kurulunda yumruklar konuştu

TBMM Genel Kurulunda yumruklar konuştu

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM Genel Kurulunda, CHP'nin kürsüyü işgal eylemini sürdürmesi üzerine görüşme imkanının kalmadığını belirterek, birleşimi kapattı

09 Şubat 2012, Perşembe 01:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Birleşim kapandıktan sonra CHP ve AK Parti milletvekilleri arasında yumruklaşmaya varan kavga çıktı. Genel Kurulda, Çiçek’in verdiği aranın uzaması üzerine MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, "Sayın Başkan, milletvekillerine saygı göstersin ve lütfedip buraya gelsin. Hukuk yok, tüzük yok, dayatma var" diye tepki gösterdi.

>>> TBMM'DE İÇTÜZÜK GERİLİMİ

Vural, Genel Kurul çalışmasını izleyen gazetecilere,"Anons yapın, Başkan arıyoruz. Meclisi yönetecek Başkan arıyoruz" diye seslendi. Bu sırada bir stenograf, görev yaptığı masada baygınlık geçirdi. AK Parti ve CHP’nin hekim milletvekillerinin müdahale ettiği stenograf, bir süre sonra Genel Kurul salonundan çıkarıldı. Vural bu sırada, "Helal olsun Meclis Başkanı. Sana bravo" diye tepki gösterdi. Oktay Vural, Çiçek’in birleşimi açması için yazılı olarak davette bulunduğunu, ancak Çiçek’in gelmediğini belirterek, katip üyelere, "Sayın Başkanı göreve çağırınız" dedi.

>>> MECLİS'TE YAŞANAN GERGİNLİK >> VİDEO

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce de aranın uzamasına tepki gösterdi. Verilen arada, AK Parti ile CHP ve MHP’li milletvekilleri arasında yer yer sözlü sataşmalar da yaşandı. Yaklaşık 2 saat süren aranın ardından TBMM Başkanı Cemil Çiçek, birleşimi yeniden açtı. Çiçek, teklif üzerine AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Yahya Akman’a söz verdi. Akman’ın, CHP’li milletvekillerinin işgal eylemini sürdürdüğü kürsüye ulaşamaması üzerine Çiçek, teklifi görüşme imkanının kalmadığını belirterek, birleşimi bugün saat 13.00’te toplanmak üzere kapattı.

Birleşimin kapanmasından sonra, CHP’li ve AK Parti’li milletvekilleri arasında yumruklaşmaya varan kavga çıktı. Birçok milletvekilinin yumruklaştığı kavga yaklaşık 15 dakika sürdü. Kavganın yatıştırılmasının ardından AK Parti’li milletvekilleri, CHP’nin işgal ettiği kürsünün etrafında toplandı. Bu sırada CHP milletvekilleri bir süre daha bekledikten sonra Genel Kurul salonundan ayrıldı. AK Parti’li milletvekilleri de kürsünün çevresinde bir süre bekledikten sonra Genel Kurul salonundan çıktı. CHP’li milletvekillerinin kürsü işgali yaklaşık 5 saat sürdü. TBMM Başkanı Çiçek, birleşime 4 kez ara verdi. Ayakta beklemekten yorulan bazı CHP milletvekilleri, stenografların masasına ve başkanlık divanına uzanan basamaklarda oturdu. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Genel Kurul salonundan ayrılırken, gazetecilerin sorusu üzerine şimdi bir değerlendirme yapmayacağını belirterek, "Sabah ola hayrola" dedi.

"Cemil Çiçek, istifa etmeli, Meclisin onurunu kurtarmalıdır"

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, "Meclis kürsüsünün muhalefete kısılmasını engellemek için kürsüde bulunma eylemi yaptık, fiziki saldırıda bulunmadık" dedi. İnce, beraberinde CHP milletvekilleriyle TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Mecliste, geçmişte İçtüzük tartışmalarında bir milletvekilinin yaşamını yitirdiğini anımsatan İnce, bugün, bir milletvekili yaşamını yitirmediyse bunun tesadüf olduğunu söyledi. İnce, "Ne yazık ki eşkıya gece yarısı Meclise gelmiştir. Türkiye’nin özeti budur. Türkiye’de faşist bir iktidar, eşkıya Meclis anlayışı hüküm sürmektedir. Çoğunluk diktası, sayısal üstünlüğüne güvenen, kaba kuvvetten medet uman, kaba kuvvetle dövme teknikleri geliştiren, setler oluşturan, yolları kesen, güçlü kuvvetli gençlere arkada barikat kurduran, orman kanunu işletmek isteyen, ilkesiz, kavgacı, uzlaşmaz, faşist AKP’nin, son görüntüleriydi bunlar" diye konuştu. Bunlardan korkmadıklarını, direnişin partisi olduklarını ifade eden İnce, arkadaşlarının, hemen hemen hepsinin işkencelerden geçtiğini söyledi. İnce, kaba kuvvetle karşılık vermemelerinin, bilmediklerinden, hazırlıksız olduklarından değil, kendilerine yakıştıramadıklarından olduğunu kaydetti.

-Çiçek’i istifaya çağırdı-

İnce, bu gecenin asıl ilgi çeken yönünün, Meclis Başkanı Cemil Çiçek olduğunu savunarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Meclis Başkanı, TBMM’nin Başkanı değildir. Atatürk’ün koltuğuna layık değildir, Erdoğan’ın emir eridir. Başbakan, grup toplantısında ’o İçtüzük çıkacak’ dedi. Meclis Başkanı da ’Başüstüne Başbakanım’ dedi. Protokolde iki numara değildir, tarafsız değildir, ancak AKP’ye grup başkanvekili olabilir. Cemil Çiçek, istifa etmeli, Meclisin onurunu kurtarmalıdır. Meclisin onuru ayaklar altına alınmıştır, yasamanın başındaki bir kişi, böyle davranamaz, bu kadar taraflı, emir eri pozisyonuna giremez, onbaşı bile değil. Onbaşı bile olamamıştır, emir eridir o."

-"İşgal amaçlı değil"-


İnce, AK Parti’nin amacının, Meclisi verimli çalıştırmak, birikmiş tasarı, teklifleri geçirmek değil, muhalefetin sesini kısmak, faşizm olduğunu ileri sürdü. "CHP’liler, Meclis kürsününü işgal etti" şeklinde yazılan haberlerin düzeltilmesini isteyen İnce, Meclis kürsününü işgalden koruduklarını iddia etti. İnce, şöyle devam etti: "Meclis kürsüsünü eşkıyaya karşı koruyoruz, muhalefetin sesini kısmak isteyenlere, bizi konuşturmak istemeyenlere karşı, milletin kürsününü, millet iradesini savunmak için oradayız. İşgal amaçlı orada değiliz. Biz, 1920, 1922’de işgal kuvvetlerine karşı savaştık, bugün de milletin kürsüsünde muhalefetin sesini kısmak isteyen, işgalcilerle mücadele ediyoruz. Bugün, AKP kaba kuvvetten medet umar hale gelmiştir. Bugün AKP’nin tavrı, ’sayısal olarak onlardan fazlayız, onları döveriz, sindiririz, Meclisten atarız, o yasaları da çıkarırız’ mantığındalar.

Biz işkencecilerden korkmadık, sizden hiç korkmayız. Siz bizden sayısal olarak üstün değil, geometrik olarak üstünsünüz, sadece bizden fazla hacim kaplıyorsunuz, nitelik olarak üstün değiller. Bugün bütün arkadaşlarla birlikte direnmeye devam edeceğiz. Bunlara pabuç bırakacak, kaba kuvvetten korkacak halimiz yoktur. Hiç kimseye fiziki müdahalede bulunmadık, protesto hakkımızı kullandık. Meclis kürsüsünün, muhalefete kısılmasını engellemek için Meclis kürsüsünde bir anlamda bulunma eylemi yaptık, fiziki saldırıda bulunmadık. Ama onlar bize fiziki saldırıda bulunarak, zorla yararak, Meclisi gerip, o kürsüyü almak istediler. Bunlara Meclis Başkanı seyirci kaldı. Hukuk, İçtüzük ayaklar altına alındı, saatlerce ara verildi. Bu gecenin asıl tartışılması gereken kişisi Çiçek’tir. Çiçek her şeyini yitirdi, tarafsızlığını yitirdi, Meclisin onurunu yok etti, gölge düşürdü, emir eri pozisyonunda bir santim yukarıya çıkıp, Başbakan’ın onbaşısı bile olamamıştır."

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Erdoğan'a sürpriz yaparak şarkı söyleyen Tuana o anları anlattı