TBMM'de, ABD Temsilciler Meclisi'nin kararına tepki tezkeresi kabul edildi

TBMM Başkanlığı'nın, Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilen tezkeresi ile ABD Temsilciler Meclisi'nden geçen, 1915 olaylarını 'soykırım' olarak kabul eden karar kınandı. AK Parti CHP, MHP ve İYİ Parti'nin oyları ile kabul edilen tezkerede, "Türkiye'ye yaptırım uygulanması tehdidi ile alınan Temsilciler Meclis kararının nezdimizdeki anlamı sadece şantaj girişimidir. Türkiye hiçbir zaman şantaja boyun eğmemiştir" denildi

30 Ekim 2019, Çarşamba 18:58 Son Güncelleme:
A A
TBMM'de, ABD Temsilciler Meclisi'nin kararına tepki tezkeresi kabul edildi

TBMM Genel Kurulu'nda, TBMM Başkanlık Tezkeresi okundu.

Başkanlık Tezkeresi ile ABD Temsilciler Meclisi'nden geçen, 1915 olaylarını 'soykırım' olarak kabul eden karar kınandı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un imzasının bulduğu bildiride, "ABD Temsilciler Meclisinin, bir kısım çevrelerin sözde Ermeni Soykırım iddiaları bağlamında gündeme getirdiği tezleri sahiplenmesini, akıl ve vicdan sahibi üyelerin itirazına rağmen, bir karara dönüştürülmesini Türkiye Büyük Millet Meclis’i olarak esefle kınıyor ve reddediyoruz.

''Bugünün küçük çıkar hesaplarında boğulmuş utanç verici siyasi zihniyettir''

Daha önceki yılarda da benzeri girişimler olmuş, temsilciler Meclisi'ndeki oylamalara bu şekilde düşmanca yansımamıştı. Geçen süre içinde değişen, tarihin belgeleri değil, Bugünün küçük çıkar hesaplarında boğulmuş utanç verici siyasi zihniyettir.

Alınan karar açıkça tarihi gerekçelerin karartılması girişimidir. Türkiye her zaman bu tür iddialar karşısında arşivlerin açılmasını savunmuş, görevin tarihçilerde olduğunu belirtmiş, siyaseti soysuzlaştıran girişimlerin anlamsızlığını kin ve nefret doğrucu potansiyelini vurgulamıştır" denildi.

AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti'nin oyları ile kabul edildi

"Ne yazık ki Temsilciler Meclisi bu kararı ile aynı zamanda, Amerikan siyasetinin üzerinde oturduğu, 'kölelik karşıtı, insan hakları bildirgeleri' çizgisinde değil, aksine köleci, sömürgeci, çıkarcı emperyal siyaset istikametindeki mirasa bir katkıda daha bulunulmuştur" denilen bildiride, şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye'yi, her bir satırı ahlak, akıl ve tarihi bilgiler ışığında suç olan satırlarla yargılamaya cüret eden bu tavrın kaynağı hiç şüphesiz sadece kirli vicdan yüküdür. Öte yandan Türkiye'ye yaptırım uygulanması tehdidi ile alınan Temsilciler Meclis kararının nezdimizdeki anlamı sadece şantaj girişimidir. Türkiye hiçbir zaman şantaja boyun eğmemiştir. Bu kararı da tek vücut olarak şiddetle reddettiğini ilgili siyasetin sahiplerine bildiririz. Türkiye olarak artık bıçağın kemiğe dayandığını kuvvetle ifade ediyor, halklar arasındaki dostluğa katkı sunmak bir yana düşmanlığı körükleyecek bu türden kararların ucuz çıkar hesapları ile alan zihniyeti ve siyaseti şiddetle kınıyor, yok hükmünde sayıyoruz" denildi.

Okunan tezkere görüşülerek AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti'nin oyları ile kabul edildi.

#olayıngeçmişi

ABD Temsilciler Meclisi, 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıyan karar tasarısını kabul etmiş, Temsilciler Meclisi Demokrat Vekili Adam Schiff tarafından nisan ayında sunulan söz konusu tasarı, 405 "evet" oyuna karşılık 11 "hayır" oyuyla Meclis'ten geçmişti.

Dışişleri Bakanlığı'ndan, Ermeni iddialarına ilişkin, "ABD Temsilciler Meclisi’nce bugün kabul edilen kararı reddediyoruz." açıklaması yapılmıştı.

Bu haberi de okudularDışişleri Bakanlığı: ABD Temsilciler Meclisi’nce kabul edilen kararı reddediyoruz

Bu haberi de okudularABD Temsilciler Meclisi, Ermeni tasarısını kabul etti

Besti KARALAR/ANKARA (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Adım adım egemenliğe! Türkiye Cumhuriyeti 96 yaşında