Tecavüzcünün cezasına artış

Tecavüzcünün cezasına artış

Kızının arkadaşına tecavüz edip demir çubukla döven adama verilen hapis cezası Yargıtay tarafından az bulundu; 4 yıl daha eklendi

18 Aralık 2011, Pazar 09:53 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Antalya'da kızının arkadaşı 21 yaşındaki K.T.'ye cinsel saldırıda bulunduğu, demir çubukla döverek yaraladığı gerekçesiyle 57 yaşındaki M.A'ya verilen 16 yıl 3 ay hapis cezası kararı Yargıtay tarafından 'az' olduğu gerekçesiyle bozuldu. Yeniden yargı önüne çıkarılan sanığa bu kez 20 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

KIZININ ARKADAŞINA TECAVÜZ ETTİ

Oto galerici M.A, iddiaya göre kızı 17 yaşındaki S.A.'nın arkadaşı olan K.T.'ye evlerine yatılı olarak geldiği 1 Ağustos 2008 tarihinde teras katında kaldığı odada tecavüz etti. Bir süre sonra da sevgilisi olduğunu öğrenince ormanlık alana götürüp demir sopayla dövdü. Genç kızın olanları ailesine anlatıp polis merkezine başvurması üzerine M.A, 30 Ekim 2009 tarihinde tutuklandı. Sanığa, 'Cinsel saldırı', 'cinsel saldırı amaçlı hürriyeti tahdit' ve 'kasten yaralama' suçlarından yargılandığı Antalya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde 15 Ekim 2010 tarihinde toplam 16 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

YARGITAY CEZANIN ARTRILMASINI İSTEDİ

Kararı bozan Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi, M.A'nın olay sırasında kullandığı demir çubuğu silah olarak kabul ederek, cezanın artırılmasını istedi. Yargıtay, 'kasten yaralama' suçundan verilen 4 yıl 6 hapis cezasını onadı. Yargıtay, 'cinsel saldırı' suçundan verilen 8 yıl hapis cezasının yarı oranında artırılarak 12 yıla, 'cinsel saldırı amaçlı hürriyeti tahdit' 3 yıl 9 ay hapis cezasının da yine yarı oranda artırılarak 5 yıl 7 ay 15 güne çıkarılması gerektiğini bildirdi.

Davayı yeniden ele alan yerel mahkemenin karar duruşmasına K.T katılmazken, babası Ayhan T. ve avukatı Hüseyin Duygulu ile tutuklu sanık M.A ve avukatı Süleyman Çalıkuşu katıldı. Duruşmada son sözü sorulan Mehmet Aydın, "İki yıl birlikte olduğum bu bayan, iki tokat attım diye benden şikayetçi oldu ve iki tokatın cezasının da bu kadar fazla olmaması lazım. Beraatimi istiyorum" dedi.

Mahkeme Başkanı Mehmet Kesmen, verilen kısa ara ardından M.A hakkındaki kararı açıkladı. Yargıtay tarafından 'kasten yaralama' suçundan onanan 4.5 yıl hapis cezasının yanında 'cinsel saldırı' suçlamasından 10 yıl hapis cezası, 'cinsel saldırı amaçlı hürriyeti tahdit' suçlamasından da 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Ceza böylece 20 yıl 9 ay hapsi buldu.

(DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika! İçişleri'nden yeni genelge: Çalışma saatleri belli oldu