Tehlike işaretleri veren meme değişiklikleri

Yaşla birlikte tecrübeler kazanırız aynı zamanda da birçok hastalık riski de beraberinde gelmektedir. Vücudumuzda dışarıdan gözlemlediğimiz bazı durumlar yaşa bağlı gelişse de çoğu zaman endişe verici olabilir. Vücudumuzda özellikle kadınların memede meydana gelen değişikliklerine dikkat etmesi dikkatlice incelemesi gerekir. İşte tehlike işaretleri veren memedeki işaretler…

11 Ekim 2019, Cuma 11:15 Son Güncelleme:
A A

Posta.com.tr

Birazdan öğreneceğiniz bilgiler yaşa bağlı gelişen memedeki tehlike işaretleri veren durumları panik yapmadan teşhis etmenizi sağlayacaktır.

Çatlaklar 

Yaş aldıkça memede çatlak izleri oluşmaya başlar. Her ne kadar kötü göründüğünü düşünsenizde bu durum tamamen normaldir. Yaşla birlikte, cilt elastikiyetinin düşmesini sağlamak için hormon seviyeleri gerekir. Sonuç olarak, bu çatlak işaretleri belirir.

Hamilelikte memelerin büyümesi de bir faktördür. Yüksek stres seviyeleri aynı zamanda gerilme izlerinin erken görünmesine neden olabilir, bu nedenle stressiz kalmak daha iyidir.

Meme uçlarının aşağıya doğru bakması

Meme uçlarının aşağıya doğru bakması

Yaşla birlikte, göğüsler ve meme uçları aşağıya doğru işaret etmeye başladığında, zayıflamış meme dokusunun ve yer çekimi yüzünden olması gayet normaldir.

Aklınızda bulundurmanız gereken başka çeşitli faktörler de vardır. Büyük göğüsleriniz veya yüksek vücut kitle indeksiniz varsa, göğüsleriniz daha erken ve belki daha fazla sarkacaktır. Ayrıca, düzenli bir sigara içiyorsanız , göğüsleriniz beklenenden daha erken sarkabilir.

Göğüsler arasındaki boşluğun genişlemesi

Göğüsler arasındaki boşluğun genişlemesi

Bu değişikliklerin çoğu, vücudun ürettiği düşük miktarda östrojenin sonucudur. Bu önemli seks hormonu ayrıca memelerin sıkılığını korumaktan da sorumludur.

Yoğun doku yağ dokusu ile değiştirilir ve göğüslerin sarkmasıyla birlikte göğüsler arasındaki boşluk genişlemiş görünebilir. Ancak, göğüslerinizin birbirinden uzağa sarkacağına veya aşağıya düşüp düşmeyeceğine bakmak göğüslerin şekline ve boyutuna bağlı olacaktır.


Memede meydana gelen ağrı

Memede meydana gelen ağrı

Kanserli dokular nadiren meme ağrısına neden olur. Bununla birlikte, yine de endişe nedeni olduğunu ve mutlaka tıbbi yardım almanız gerektiğini söylüyoruz çünkü Enflamatuar Meme Kanseri adı verilen nadir fakat agresif bir meme kanseri türü ağrıya neden oluyor.

Ağrı dışında, bu kanser türünün kırmızı noktaların görünümü gibi başka belirgin belirtileri de vardır. Ağrı bir haftadan uzun sürerse veya zamanla daha da kötüleşirse, muhtemelen bir doktora danışmak daha iyidir. 

Memede meydana gelen akıntı

Memede meydana gelen akıntı

Hamile veya emzirmemiş olsanız bile, meme başı boşalması çok fazla korku uyandırmamalıdır. Akıntı renksiz, sütlü, sarı, yeşil, kahverengi veya hatta kanlı olabilir. Ancak, meme uçlarınızdan düzenli olarak ya da basarken sıvı sızdığını fark ederseniz, kendinizi kontrol ettirmelisiniz. Kanserli dokulardan dolayı bu durum meydana gelebilir. 


Kırmızı lekeler

Kırmızı lekeler

Göğüslerdeki kırmızı lekeler genellikle kızarıklık veya geçici cilt rahatsızlıklarıdır. Ancak bunlar aynı zamanda iltihaplı meme kanseri belirtileridir Bu kanser şekli nadir fakat agresiftir. Meme kanseri vakalarının yalnızca yüzde 2−4'ü IBC'dir, ancak meme kanseri ile ilişkili ölümlerin büyük çoğunluğu bu kanser türüne bağlıdır.


Güvende olmak için göğüslerinizi düzenli olarak izlemelisiniz. Kırmızı lekeler görürseniz ve ayrıca göğsünüzde ağrı hissederseniz, zaman kaybetmemeli ve kendinizi bir meme kliniğinde kontrol ettirmelisiniz.


Memelerin içe çekilmesi

Memeler çeşitli nedenlerle içe çekilebilir. Bu olguya meme ucu çekilmesi adı verilir ve meme ucunun arkasındaki dokuların iltihaplanması veya yara izi nedeniyle oluşur. Bu iltihabın nedenleri çok sayıda olabilir ve mutlaka kanserden dolayı değildir. Kanser durumunda, kanserli tümör meme arkasındaki kanala saldırır ve içe doğru çeker. Her durumda meme uçlarınız geri çekilirse, doktora hızlı bir ziyarette bulunmalısınız.

Sıradaki haber yükleniyor...