Tek bir sandalye kullanarak 5 adımda düzgün bacaklara kavuşun

Düzgün bacaklara sahip olmak düşündüğünüzden kolay! sadece tek bir sandalye kullanarak kendi evinizde bacaklarınızı şekle sokmanın rehberi... Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa anlatıyor...

20 Ekim 2018, Cumartesi 13:49 Son Güncelleme:
A A
Birinci egzersiz:

Birinci egzersiz:

Sağ ayağımız üzerinde olacak şekilde sandalye yanında duruyoruz. Daha sonra bir hamlede sandalye üzerine çıkıp sol dizimizi karnımıza kadar çekiyoruz. Sonra yavaşça aşağıya iniyoruz. Aynı hareketi diğer taraf içinde tekrarlıyoruz.

 

İkinci egzersiz:

İkinci egzersiz:

Avuç içlerimiz yerde, ayaklarımız ise sandalye üzerinde şınav pozisyonu alıyoruz. Sağ dizimizi karnımıza kadar çekiyoruz daha sonra uzatıyoruz ve dümdüz geriye doğru kaldırıyoruz. Aynı hareketi diğer taraf içinde tekrarlıyoruz.

Üçüncü egzersiz:

Üçüncü egzersiz:

Sırtüstü pozisyonda kollarımız gövde yanında iken ayaklarımızı sandalye üzerine koyuyoruz. Daha sonra kalçamızı vücudumuz düz bir çizgi halini alıncaya kadar yukarıya kaldırıyoruz. Bir nevi köprü kuruyoruz. 5’e kadar sayıyoruz, yavaşça bırakıyoruz.

Dördüncü egzersiz:

Dördüncü egzersiz:

Sırtüstü pozisyonda ayaklarımızı sandalye üzerine koyuyoruz. Kalçamızı yukarı kaldırarak köprü pozisyonunu alıyoruz. Daha sonra bir bacağımızı dümdüz yukarı doğru kaldırıyoruz. 5’e kadar sayıyoruz. Yavaşça sandalyenin üzerine bırakıyoruz. Kalçanızın aşağıya düşmemesine dikkat edin. Aynı hareketi diğer taraf içinde tekrarlıyoruz.

Beşinci egzersiz:

Beşinci egzersiz:

Sandalyeye arkamızı dönüyoruz. Sağ bacağımız önde düz bir şekilde iken sol ayağımızı arkaya sandalyenin üzerine koyuyoruz. Daha sonra sağ dizimizi bükerek öne doğru esniyoruz. Ancak sol ayağımızın sandalye üzerinde kalmasına dikkat ediyoruz. Aynı hareketi diğer taraf içinde tekrarlıyoruz.

Hareketleri günde 3 set halinde 30 tekrar yapabilirsiniz. Egzersizler sırasında nefesinizi tutmamaya özen gösterin. Yorulduğunuzda mutlaka birkaç saniye ara verin. 


Kaynak: HtHayat

Sıradaki haber yükleniyor...