Tek isteği bir çift ayakkabı

Tek isteği bir çift ayakkabı

Adana'da, 11 çocuk sahibi Asiye ve İbrahim Demir çifti, tek odalı evde yaşam mücadelesi verirken, çiftin kızları 4 yaşındaki Hülya'nın tek isteği ayakkabı sahibi olmak

04 Temmuz 2011, Pazartesi 12:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çelik kapı ustası İbrahim Demir, 20 yıl önce henüz çocuk yaşta iken görücü usulü ile Asiye Demir ile evlendi. Yaşları büyüyünce nikah kıyan çiftin bu sürede 12 çocuğu dünyaya geldi ancak birini doğumdan hemen sonra öldü.

Aylık kirası 150 lira olan, kapı yerine perde kullanılan tek oda, banyo ve tuvaletten oluşan evde yaşam savaşı veren İbrahim Demir, çelik kapı ustası olarak asgari ücretle çalışırken, eşi de mevsimlik tarım işçiliği yapıyor.

Çiftin, beyin damarlarındaki tıkanıklık nedeniyle bedensel ve zihinsel gelişimi ilerlemeyen 1.5 yaşındaki oğulları Mahmut’a ise kendileri işteyken kardeşleri bakıyor.

"ERKEN BÜYÜYEN ÇOCUK"

Küçük kardeşini bir an olsun kucağından indirmeyen 4 yaşındaki Hülya da yokluk yüzünden erken büyüyen çocuklardan biri olmuş.

Abla ve ağabeyleri ev işlerini yaparken kardeşine bakan ve yeşil gözleri, kıvırcık sarı saçları ve güzelliğiyle dikkat çeken Hülya’nın tek isteği ’Bir çift ayakkabı’ sahibi olmak. Doğduğu günden beri ayakkabısız olan küçük kız ’pembe pabuç’ sahibi olma hayali kuruyor.

"15 YAŞINDA EVLENDİRİLDİK"

En büyüğü 18 en küçüğü 1.5 yaşında olan 11 çocuğuna güç koşullarda bakmaya çalışan Asiye Demir şunları anlattı: "Ailelerimizin isteği üzerine evlendirilirdik o zaman eşim ve ben 15 yaşındaydık. Henüz çocuk denecek yaşta çocuk sahibi olduk.

Eşim asgari ücretle çalışıyor, ben de zaman zaman tarlalara gidip çalışıyorum. Çocuklarımızın karınlarını bile doyurmakta zorlanıyoruz. Kıyafet bile alamıyoruz, çoğunun ayakkabısı bile yok.

Ben düzenli bir iş olursa belki çocuklarımıza biraz daha faydam olur diye düşünüyorum. Ama elimden tarım işçiliğinden başka bir iş gelmiyor."

Fatih KARAÇALI/DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dışişleri'nden Myanmar açıklaması: Şiddetle kınıyoruz