Tekirdağ'da '4+4+4' protestosu

Tekirdağ'da biraraya gelen Eğitim- Sen ve Kadın Platformu üyeleri, hükümetin 4+4+4 zorunlu eğitim yasa telifini protesto etti

28 Şubat 2012, Salı 19:24
A A

50 kişilik grup Tuğlalı Park’ta bir araya gelerek hükümetin zorunlu eğitimi kademelendirilerek 12 yıla çıkarmasıyla ilgili yasa teklifini protesto etti. Kalabalık adına konuşan Hülya Çakar, yıllardır değişen eğitim politikaları nedeniyle eğitim sisteminin yap- boz tahtasına çevrildiğini ileri sürerek şöyle konuştu:

"Bu değişiklik talebinin amacı, eğitimin 12 yıla çıkarılması değil, ’dindar bir nesil yetiştirmek istiyoruz’ ifadesine uygun bir eğitim sistemi oluşturmaktır. Bugün, alt komisyonda görüşülmekte olan zorunlu eğitim süresinin 4 yıla indirilerek, ikinci 4 yıllık dilim açık öğretimle ilişkilendirilip öğrenciler okul ortamından uzaklaştırılmaya çalışılıyor. Yasa teklifi 4+4+4 formülüyle, eğitim sistemini geriye götürüyor ve pek çok sakınca içeriyor. Çocuk gelişiminin önemli bir basamağı olan okul öncesi eğitiminin kapsam dışı bırakılması kabul edilemez."

Polisin yoğu güvenlik önlemi aldığı açıklamanın ardından sloganlar atan kalabalık, ardından dağıldı.

Ruhan YALÇIN/TEKİRDAĞ, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.