Tekirdağ’da, uluslararası Modex saha tatbikatı için son hazırlıklar tamamlandı

Tekirdağ’da, uluslararası Modex saha tatbikatı için son hazırlıklar tamamlandı

Tekirdağ’da, uluslararası Modex saha tatbikatı için son hazırlıklar tamamlandı

10 Kasım 2021, Çarşamba 06:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ruhan YALÇIN / TEKİRDAĞ, (DHA)- TEKİRDAĞ’da, Avrupa Birliği (AB) Sivil Koruma Mekanizması tarafından organize edilen, ülke geneli ve uluslararası arama kurtarma ve acil yardım ekiplerinin katılacağı AB Modex saha tatbikatı için son hazırlıklar tamamlandı.

AB Sivil Koruma Mekanizması tarafından organize edilen, Tekirdağ’în Süleymanpaşa ilçesinde 10-15 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek AB Modex saha tatbikatı için geri sayım sürüyor. AFAD, UMKE ve 112 Acil Sağlık ekiplerinin son çalışmalarını sürdürdüğü tatbikata, Türkiye’nin dört bir yanından ekiplerin yanı sıra yabancı ülkelerden de katılım sağlanacağı belirtildi. Tatbikata katılacak ekipler belirlenen senaryolar çerçevesinde meydana gelecek depremde enkaz altına kalan yaralılara en hızlı şekilde ulaşarak, yaralıları sahra hastanelerine taşıyacak. Tatbikat kapsamında yeni arama kurtarma cihazları da denenecek.

Tatbikat kapsamında ülkeye giriş prosedürleri, ulaşım imkanları ve zaman ölçümü, acil durumlara ortak müdahale, iletişim, haberleşme ve bilgi sistemlerinin kullanımı, kendi kendine yeterlilik ve ulusal ekiplerle birlikte çalışabilme kabiliyetleri, ekipler arası koordinasyon, eğitim, tatbikat ve deneyim kazanımı gibi konularda imkan ve kabiliyetler test edilecek.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tehlikeye aldırış etmeden binanın yıkımını izlediler