Teknoloji devleri 'kadınlara' emanet

Hazırlayan: Murat GÜLDEREN Apple, IBM, Facebook, HP, Dell, Uber, SAP, Fujitsu gibi dünya teknoloji devlerinin Türkiye ayağı Türk kadınlarına emanet. Her biri milyar dolarlık cirolara hükmedip dünyaya parmak ısırtıyorlar

21 Temmuz 2017, Cuma 18:30
A A

Teknoloji gibi erkek egemen sektörde üst düzey Türk kadın yöneticilerin etkinliği hızla artıyor. Vodafone'un dünya icra kurulu üyeliğine kadar yükselen Serpil Timuray ile başlayan süreçle birlikte artık IBM, Facebook, HP, Dell, SAP, Oracle, Fujitsu, UBER gibi devlerin de Türkiye operasyonları kadınlara emanet. Araştırmalar kadınların erkeklere göre daha detaycı ve empati yeneteklerinin daha fazla olduğunu gösteriyor.

Defne Tozan (IBM Türk Ülke Genel Müdürü)

Defne Tozan (IBM Türk Ülke Genel Müdürü)

ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği mezunu olan Tozan, teknolojide kadın yöneticilere olan ihtiyaca dikkat çekerek bunun için eğitim alanındaki toplumsal cinsiyet kalıplarının küçük yaşlardan itibaren gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Filiz Doğan (Oracle Türkiye Genel Müdürü)

Filiz Doğan (Oracle Türkiye Genel Müdürü)

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunu. Aynı üniversitede MBA programına katılmış. Doğan "Kadın, erkek yönetici veya çalışan arasında bir fark görmüyorum, herkesin kendi tarzı var, bunun cinsiyet bağlantılı olduğunu düşünmüyorum" diyor.

Filiz Akdede (HP Türkiye Genel Müdürü)

Filiz Akdede (HP Türkiye Genel Müdürü)

Türkiye'deki yapılanmamızda kadın çalışan oranı yüzde 60'lar seviyesine çıktı. Kadın çalışanlara yönelik koçluk çalışmalarına da destek veriyoruz" dedi. Boğaziçi Ekonomi mezunu olan Akdede, 2015 yılında HP Türkiye Genel Müdürü oldu.

Neyran Bahadırlı (UBER Türkiye Müdürü)

Neyran Bahadırlı (UBER Türkiye Müdürü)

Boğaziçi ekonomi mezunu olan Neyran Bahadırlı da Amerika'da MBA yaptıktan sonra, Merrill Lynch Londra'da çalıştı. Bir süre kariyerine, Skype'da devam eden Bahadırlı daha sonra Uber Türkiye Genel Müdürü görevine getirildi.

Selda Bağdat Bahadır (Fujitsu Türkiye Genel Müdürü)

Selda Bağdat Bahadır (Fujitsu Türkiye Genel Müdürü)

İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği Bölümü'nden 1989 yılında mezun olan Bahadır, Fujitsu'ya katılmadan önce IBM ’de GBS Vodafone Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Müdürü olarak görev yapıyordu.

Derya Matraş (Facebook Ülke Müdürü)

Derya Matraş (Facebook Ülke Müdürü)

Boğaziçi Elektrik - Elektronik Mühendisliği mezunu olan Matraş, Facebook'a katılmadan önce Doğan Holding bünyesinde Perakende, Eğlence ve Eğitim Grubu’ndan sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktaydı.

Didem Duru (Dell EMEA Sorumlusu)

Didem Duru (Dell EMEA Sorumlusu)

Dell'in Türkiye ülke müdürlüğü sonrası Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi'ne (EMEA) yönetici olarak atanan Didem Duru kadının en büyük özelliği "Organizasyon becerisi, güçlü empati yeteneği, detaylardan başarı hikayeleri çıkarabilmesi, duygusal zekasını olumlu yönde kullanabilmesi" diyor.

Zeynep Keskin (SAP Türkiye Genel Müdürü)

Zeynep Keskin (SAP Türkiye Genel Müdürü)

Boğaziçi Ekonomi mezunu olan Zeynep Keskin, New Orleans Loyola University de MBA programını tamamladı. 22 yıldır sektörde çeşitli satış ve üst düzey yöneticilik pozisyonlarında görev yapan Zeynep Keskin Siemens (Simko), NCR, Digital-Compaq-HP ve Cisco firmalarında da çalıştı. 

Canan Taşar (HTC Ülke Müdürü)

Canan Taşar (HTC Ülke Müdürü)

Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Canan Taşar, HTC'ye katılmadan önce Vodafone Türkiye bünyesinde Değerli Müşteri Segmenti'nden sorumlu Kıdemli Pazarlama Müdürü olarak görev yapıyordu. Uzun yıllardır telekomünikasyon sektöründe olan Taşar, daha önce Retro Medya İnteraktif Teknolojileri ve Telsim bünyesinde yine pazarlama alanlarında görev yaptı.

Alev Akkoyunlu (ESET Genel Müdür Yardımcısı)

Alev Akkoyunlu (ESET Genel Müdür Yardımcısı)

Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunu. ESET’ten önce Servodata Bilgisayar’da Pazarlama Müdürü olarak görev yapan Akkoyunlu ka­dın­la­rın bey­ni­nin sol lo­bu er­kek­ler­den da­ha ak­tif olduğuna dikkat çekerek "Ay­rın­tı­la­ra önem ve­ri­rim, kadınlar bıkmadan her süreci yönetebilir. Detaylarda yakalanan mükemmellikler daha kapsamlı işlerin devamlılığını sağlıyor" diyor. 10 Ek Yanıtlamak veya Yönlendirmek için burayı tıklayın 15 GB'lık kotanın 1,29 GB'ı (%8) kullanılıyor Yönet Şartlar - Gizlilik Son hesap etkinliği: 24 dakika önce Ayrıntılar

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Valerian, Star Wars'u tahtından etti!