Teksas'ta kürtaj yasası sertleşiyor

ABD'nin Teksas eyaletinde Senato, tartışmalara yol açan yeni kürtaj yasasına onay verdi. Yeni düzenleme, kürtajı sert kurallara bağlıyor

14 Temmuz 2013, Pazar 15:11
A A
Teksas'ta kürtaj yasası sertleşiyor

Teksas Eyaleti Senatosu'nda yapılan oylamada, yoğun eleştirilere yol açan tartışmalı kürtaj yasası 11'e karşı 19 oyla kabul edildi. Yeni yasal düzenleme, 20'nci haftadan itibaren hamileliğin sonlandırılmasını yasaklıyor. Yasa, ayrıca kürtaj yapan kliniklerin çalışma koşullarını da sertleştiriyor. Buna göre, eyaletteki 42 kürtaj kliniğinden günlük hizmet verebileceklerine dair lisansa sahip olmaları istenecek.

Ancak bu koşulu yerine getirebilecek az sayıda klinik bulunduğu belirtilirken, eyaletteki birçok kliniğin kapanmak zorunda kalmasından endişe ediliyor. Yasa Senato'da görüşülürken, Senato binasının önünde toplanan yüzlerce kişi de protesto gösterisi düzenledi. Yeni düzenlemeler, Cumhuriyetçilerle Demokratlar arasında da yoğun bir çekişmeye neden olmuştu. Demokrat Senatör Wendy Davis, 25 Haziran'da kürtaj yasasının kabul edilmesini engellemek için Senato'da 13 saat süren uzun bir konuşma yapmıştı.

Deutsche Welle Türkçe

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.