Telefonlara gümrük şoku

Son dönemde yapılan açıklamalar ve denetlemeler ile birlikte telefon adetleri ve fiyatlarında büyük bir değişim yaşandı. Hazırlayan: Murat GÜLDEREN

09 Ağustos 2017, Çarşamba 19:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1 AYDIR ÜRÜN YOK

1 AYDIR ÜRÜN YOK

Ekonomi Bakanlığı Çin'den gelen cep telefonlarında kalite beyanlarının uygun yapılmadığını tespit etmişti. Bu gelişmeler ışığında harekete geçen Bakanlık, güvenirliğinden şüphe duyulan ithal ürünlerin yurda girmeden önce laboratuvarlarda test etmeye başladı. Ancak her parti mal için bu testlerin yaklaşık 1 ayı bulması piyasayı zor durumda bıraktı.

STOKLAR ERİYOR

STOKLAR ERİYOR

Cep telefonu stokların hızla erimesiyle perakende sektörünün aylık zararı ortalama 500 bin dolara kadar çıktı. Piyasada pek çok marka telefon şu an tükenmek üzere. Reklam kampanyaları ise durma aşamasında. Acımasız rekabet yüzünden kar oranları iyice dibe vuran perakendeciler en azından denetimlerin hızlandırılmasını istiyor.

KAPANMALAR OLABİLİR

KAPANMALAR OLABİLİR

Perakendeci hesabını ise şuna göre yapıyor: Türkiye'de yılda 12 milyon cep telefonu satılıyor. Bu haftada 250 bin adet demek. Bu durumda bir aylık kayıp 1 milyon adet. Zarar da doğal olarak geciken her ay için 500 bin dolar ediyor. Şu an elinde stoklu malı olan rakiplerine göre iyi durumda ancak bu bir kaç ay daha sürerse yine kapanmalar başlayacak.

FİYATLAR YÜZDE 10 ARTACAK

FİYATLAR YÜZDE 10 ARTACAK

Teknoloji perakendecileri cironun büyük kısmını cep telefonundan elde ediyor. Öte yandan önceki gün TRT bandrol vergisinin de cep telefonunda yüzde 6'dan yüzde 10'a çıkarılması da fiyatların artmasına yol açacak. Edindiğimiz bilgilere göre önümüzdeki dönemlerde cep telefonu fiyatlarına en az yüzde 10 zam gelecek.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER NASA, Mars'ta görüntülenen buzlu kum tepelerinin fotoğraflarını paylaştı