Temiz içerikli kozmetik nedir? İçerik okuma nasıl yapılır?

Temiz içerik nedir? 'Temiz içerikli kozmetikler hangileri?' diye sormadan önce cilt bakım ürünleri okumanın ne demek olduğunun anlaşılması gerekir. Temiz içerikli kozmetiklerin faydalarının öğrenilmesi bu noktada çok önemli. Bu adımın ardından temiz içerikli kozmetik markalarına yönelmek sağlık açısından büyük önem taşıyor. Makyaj malzemeleri içerikleri okumadan almamak, cilt bakım ürünlerinin içeriklerini okumak konusunda alışkanlık geliştirmeli.

12 Ağustos 2020, Çarşamba 09:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Temiz içerikli kozmetik nedir?

Temiz içerikli kozmetik nedir?

Gençliği ve güzelliği korumak için kullanılan içeriklerin özelliklerine ekstra dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü kimyasal ve yabancı maddeler vücudumuzda toksin atıklara neden olurken vücut frekansımızı da düşürüyor. Bu durum sağlığımızın bozulmasına, daha erken yaşlanmamıza ve mutsuz olmamıza neden oluyor. Bu nedenle mümkün olduğunca temiz içerikli ve doğal ürünlere yönelmeye başlamakta fayda var. 


Neden temiz içerikli kozmetik?

Neden temiz içerikli kozmetik?

Temiz kozmetik veya temiz içerikli kozmetikler de, tıpkı organik besinler gibi bazı zararlı katkı maddelerini içermeyen kozmetiklerdir. Kozmetik alırken etiketlerde bulunan maddeleri incelemeniz, sağlığınız açısından büyük önem taşımakta.

Gıdalar gibi vücuda alınıyor

Gıdalar gibi vücuda alınıyor

Kozmetik ürünler vücudun herhangi bir bölgesine uygulandığında, ürünün büyük bölümü hızla vücut tarafından emilir ve vücut içinde aktifleşir. Yani aslında bir besin alınıyormuş gibi kozmetik ürünleri de vücuda alınır. Bu yüzden kozmetik ürünlerin içeriğine çok dikkat edilmelidir. Temiz içerikli kozmetik ürünleri zararlı kimyasallar içermediği için sağlıklıdırlar ve vücuda zarar vermezler.

Temiz içerikli ürün nasıl anlaşlır?

Temiz içerikli ürün nasıl anlaşlır?

Temiz kozmetik ürünleri seçilirken özel sertifikalar da araştırılabilir. Böylece bu sertifikalara sahip markalardan daha güvenli ve içiniz rahat şekilde alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca ürün üstünde yazan “Bitkisel” ya da “Doğal” gibi kelimelere de hemen aldanmamak gerekiyor. Çünkü bu yazıların olması içeriğin tamamen temiz olması anlamına gelmeyebiliyor.

Temiz içerik okuması nasıl yapılır?

Temiz içerik okuması nasıl yapılır?

Alerjen maddeler

Çoğu alerjik madde italik yazılıyor veya yanına * işareti konularak aşağıya ne alerjisini tetikleyebileceği yazılıyor. Okurken buna dikkat ederseniz ve parfümsüz ürünleri tercih ederseniz alerjiniz için bir sorun olmayacaktır.


Online alışverişlerde?

Online alışverişlerde?

İçeriğin kısa listesini ‘key ingredients’ adı altında yazılıyor, fakat bu içerikler kozmetik ürünün bazen yüzde 1'ini bile oluşturmuyor. Bu yüzden online alışveriş yapıyorsanız ürünün kendi resmi sitesinden tam listeye ulaşmaya çalışın.


Hangi ürünleri içeriyorsa almamalıyım?

Hangi ürünleri içeriyorsa almamalıyım?

Ağır metaller

Üürünün içindekiler kısmında, 'Lead acetate, chromium, thimerosal, hydrogenated cotton seed oil, sodium hexametaphosphate' varsa almamaya özen gösterin.

Kanserojenler

Kanserojenler

İçeriklerde şu şekilde belirtiliyor: formaldehyde (veya başında formaldehyde yazan tüm maddeler ayrıca quaternium-15, diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea, DMDM hydantoin, and 2-bromo-2-nitropropane-1,3 diol) phenacetin, coal tar, benzene, ethylene oxide, chromium, cadmium, arsenic, crystalline silica.

Carbon black

Carbon black

Ürünlere siyahlık verebilmek için kullanılıyor ve içerik listesinde şöyle geçebilir: D & C Black No. 2, acetylene black, channel black, furnace black, lamp black, and thermal black olarak belirtiliyor.


Homosalate

Homosalate

Özellikle güneş kremlerinde bulabilirsiniz. İçerik listesinde şöyle bulabilirsiniz: Homosalate, Homomenthyl salicylate, HMS, HS; 3,3,5-trimethyl-cyclohexyl-salicylate.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Saç dökülmesine iyi gelen 10 vitamin