Temizlenmeyen klimalar zatürre ediyor (Lejyoner hastalığı nedir?)

Klima yoluyla bulaşan lejyoner hastalığı zatürre gibi ciddi üst solunum yolu sorunlarına yol açabiliyor. Bu nedenle uzmanlar mutlaka periyodik olarak klima bakımı yapılması gerektiğini söylüyor

04 Haziran 2018, Pazartesi 13:32 Son Güncelleme:
A A
Temizlenmeyen klimalar zatürre ediyor (Lejyoner hastalığı nedir?)

Sıcak havalarda oda ısısını düşürerek konforlu bir ortam yaratmak için kullanılan klimalar aynı zamanda hava yolu ile bulaşan mikroorganizmaların kaynağı olabiliyor.

Klima yoluyla bulaşan ve klima hastalığı olarak bilinen ’lejyoner hastalığı’nın zatürre gibi ciddi üst solunum yolu sorunlarına yol açabildiğini belirten Memorial Antalya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Prof.Dr. Necla Songür, "Ortamlarda bulunan klimaların eğer hijyeni ve temizliği iyi yapılmazsa ’lejyonella’ adı verilen bir bakteri ürüyor. Akarsu, nehir, göl, sauna, hamam, jakuzi, fıskiye, havuz, duş başlığı gibi sulu ve nemli ortamlarda ya da klimalarda üreyen bu bakteri, solunum yoluyla bulaşabiliyor. Her gün karşılaşılan bu bakteri, bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişilerde ilk olarak üst solunum yolu hastalığı olarak kendini gösterir, tedavi edilmediğinde de akciğere yerleşerek zatürreye sebep olabilir" dedi.

LEJYONER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bu durum kişiyi komaya kadar götürebilecek bir sürece yol açtığını kaydeden Prof. Dr. Necla Songür, lejyoner hastalığı belirtilerinin ateş, halsizlik, eklem ağrısı, geçmeyen kuru öksürük, balgam çıkarma ihtiyacı ve balgam çıkarmada zorluk, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, nefes darlığı, uykuya meyilli olmak olduğunu kaydetti.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ DÜŞÜK OLANLAR DİKKAT!

Nezle ve grip gibi üst solunum yolu hastalıkları gibi belirti veren klima hastalığının, çok kısa bir süre içerisinde alt solunum yollarını da tutarak akciğerde iltihaplanmaya neden olduğunu ifade eden Prof. Dr. Necla Songür, "Hem hava hem de şebeke suyu yoluyla bulaşabilen klima hastalığı, özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişileri etkiliyor. Bu kişilerin yaşadıkları ortama ve yaz döneminde tatil bölgelerindeki klimaların kontrolünün yapılıp yapılmadığa dikkat etmeli. Aynı zamanda banyo, havuz ve termal tesisler gibi nemli ortamlardaki sistemlerin de hijyeninin yeterince sağlandığından emin olunmalı" dedi.

KİMLER RİSK ALTINDA?

Prof.Dr. Necla Songür, 50 yaş üstündeki kişilerin, astım ve KOAH hastalarının, bebek ve çocuklar, kanser tedavisi gören hastaların, uzun süreli kortizon tedavisi gören hastaların ve organ nakli olmuş hastaların risk altında olduğunu söyledi.

ERKEN TANIYLA BAŞARILI TEDAVİ MÜMKÜN

Hastalığın önlenmesi için hem yaşanılan ev hem de otel ve hastane gibi büyük yapılardaki klima sistemlerinin uygun bir şekilde bakımlarının yapılması gerektiğine işaret eden Prof.Dr. Necla Songür, "Hastalığın tanı ve tedavisi için de doktorun hastayı özellikle klima hastalığı açısından değerlendirmesi önemli. Hasta öyküsünde, klima maruziyeti olması veya gidilen bir otel ya da tatil köyü olup olmadığı, suyla fazla temas durumu gibi konular sorgulanmalı. Tanı konan hastalara gerekli antibiyotik tedavisi başlatılır ve özellikle erken dönemde başvuran hastalarda başarılı sonuçlar alınıyor" dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.