Tepki çeken bildiri ile ilgili bir açıklama da Yargıtay’dan geldi

Tepki çeken bildiri ile ilgili bir açıklama da Yargıtay’dan geldi

104 emekli amiralin bildirisi ile ilgili bir açıklama da Yargıtay’dan geldi. Yargıtay Başkanlığından, "Anayasal ve yasal yetkiye dayanmayan ve milletin iradesini hedef alan hiçbir güç ve oluşum kabul edilemez" değerlendirmesinde bulunuldu.

05 Nisan 2021, Pazartesi 12:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yargıtay Başkanlığından yapılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti devletinin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğu, bütün erklerin yetki ve güçlerini Anayasa ve yasalardan aldığı vurgulandı.

Demokratik hukuk düzeninin korunmasının yargı kurumlarının en temel görevi olduğu hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Anayasal ve yasal yetkiye dayanmayan ve milletin iradesini hedef alan hiçbir güç ve oluşum kabul edilemez. Geçmişte yaşanılanlar göstermiştir ki darbe, muhtıra ve vesayet hevesi olanlar, milletimizin engin feraseti ve eşsiz kahramanlığı ile bertaraf edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin güvenliğine, anayasal ve demokratik düzen ile bireysel hak ve özgürlüklere yönelik her türlü müdahaleye karşı yargı yetkisini Türk milleti adına bağımsız ve tarafsız şekilde kullanan yargı kurumları, yasalar çerçevesinde gereğini takdir ve ifa edecektir."


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER MSB: Irak'ın kuzeyinde 2 PKK'lı etkisiz hale getirildi