Teraryum nedir? Cam kaseye bir dünya sığdırmak

Teraryum nedir? Daha önce dev cam kaselerin içine bitkiler yerleştirildiğini, bu bitki ve çeşitli taşlarla dolu cam kaselerin çiçekçilerde uçuk fiyatlara satıldığını görmüşsünüzdür. İşte iki mimar kadın arkadaş Lina Cirilo ve Laura Gonçales 2013 yılında bu işi kendi tarzlarında yapmaya başladı. Teraryumları, kavanozlara, şişelere ve çeşitli ufak kaselere yapmaya başladılar. İki kadın, teraryumlara bir dünya aktardı, kimi zaman film sahnelerini burada yaşattılar, kimi zamanda küçücük şişelere dünyayı gezdirecek karavanlar iliştirdiler. Sonra düşündüler ki, kişiye özel teraryumlardan harika hediyeler olur.

09 Temmuz 2020, Perşembe 11:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Şirketlerine verdikleri Jardim no Pote ismiyle, küçücük alanlara birer dünya sığdıran eski mimaralar Lina Cirilo ve Laura Gonçales'in ürünlerinin bakımı konusunda endişelenmeye de gerek yok.

Camların içinde bu küçük ekosistemler kendileri yaşayabiliyor. Onlara sadece hava sıcaklığındaki değişime bağlı olarak 10-15 gün arasında su vermek yeterli. 


Yani onlara bakamamaktan, yanlış bakımlarla öldürmekten korkmadan bu küçük ekosistemlerin keyfini çıkarmak mümkün. 

Lina Cirilo ve Laura Gonçales, bu işte en sevdikleri kısmın bir minyatür ya da filmi izledikten sonra ilham almak olduğunu söylüyor.

Sonra diyoruz ki, haydi bunun 'Jardim no Pote' (şirketin ismi) versiyonunu' yapalım. İstediğimizi bulana kadar kendimizi günlerce, haftalarca hatta aylarca buna adıyoruz.

Ellerimizdeki bu yeşil dünyalar kişisel hikayelere dönüştü. Senin bahçen ve sen, anlatmak istediğin bütün hikayeler tek bir yerde. Önce ailemize ve arkadaşlarımıza hediye ederek başladık. Birden siparişler rutinlerimizden biri haline geldi. Mimarlık mesleklerimize son verip macareya atıldık.

İki Brezilyalı mimar Lina Cirilo ve Laura Gonçales, ilk mağazalarını açtıktan sonra, bu konuda atölye çalışmaları da yaparak başkalarını yetiştirmiş. Her teraryumun yapılışının yaklaşık 30 gün sürdüğünü belirtmekte yarar var. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bu yaz plajda okuyabileceğiniz 10 kitap