Terk edilmiş binada tutulan köpek özgürlüğüne kavuştu

Sivas'ta Alman kurdu bir köpeğin bakımsız ve terk edilmiş bir evde yaşadığını gören vatandaşlar yetkililere haber verdi

24 Şubat 2017, Cuma 20:09
A A
Sivas'ta kullanılmayan bir evde, sahibi tarafından uzun süredir kilitli tutulduğu belirtilen köpek, hayvan severlerin şikayeti üzerine bulunduğu yerden alınarak hayvan barınağına teslim edildi. Alibaba Mahallesi Bostan Sokak'ta Alman kurdu cinsi bir köpeğin, bakımsız, terk edilmiş haldeki müstakil evde uzun süredir kilitli tutulduğunu gören vatandaşlar, Orman İşletme Müdürlüğüne ihbarda bulundu.


'Kış günü nerede besleyeyim'


Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu İl Temsilcisi Nurten Tezer ile eve gelen ekipler, köpeğin sahibi Kenan Özçelik'e ulaştı. Özçelik tarafından dışarı çıkarılan köpek, Sivas Belediyesi Başıboş Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi görevlilerine teslim edildi. Özçelik, köpeğe yaklaşık bir yıldır baktığını belirterek "Küçükten beri hayvan bakıyorum, besliyorum. Herkes apartmanda kedi, köpek bakıyor şikayet olmuyor.

Kapalı ortamda köpek bakılıyor diye şikayeti ilk defa duyuyorum. Kış günü nerede besleyeyim. İşim gücüm var, sabah akşam köpeğin yanında duramıyorum. Zaten köpeği kışın buraya getirdim." diye konuştu. Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Sivas Temsilcisi Nurten Tezer ise bir hayvanın bu koşullarda yaşamasının mümkün olmadığını söyleyerek "Burada bir köpeğin kapalı tutulduğu, 3 günde bir gelip yemek verildiği, hayvanın yalnız kaldığı ve kötü koşullarda yaşadığı haberini aldık." dedi.


Hayvanın özgürlüğünü kısıtlamaya hiç kimsenin hakkı yok


Köpeğin kötü koşullarda yaşadığını iddia eden Tezer, "Her ne kadar sahibi akşamları gelip dışarıya çıkarıyorum dese de yavruyken buraya kapatmış ve 1 yıldır bu köpek kapalı kalıyor. Hayvanın özgürlüğünü kısıtlamaya hiç kimsenin hakkı yok. İçerisi çok kötü ve doğru düzgün bir yaşam alanı yok.

Belki de bu hayvan doğru düzgün güneş bile görmedi. İnsan olsun hayvan olsun fark etmez her canlının layık olduğu şekilde yaşamaya hakkı var." ifadelerini kullandı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.