Terör örgütünün haraç timine 28 tutuklama talebi

Terör örgütünün haraç timine 28 tutuklama talebi

Terör örgütünün finans ayağına yönelik İstanbul'daki operasyonda gözaltına alınan 28 şüpheli tutuklama talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

23 Ocak 2016, Cumartesi 21:46 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nun İstanbul'da terör örgütü PKK için mali kaynak sağlayan çeteye yönelik yürüttüğü soruşturmada farklı adreslerde 32 kişi geçtiğimiz günlerde gözaltına alındı. Aramalarda 60 bin lira, 1 milyon 250 bin liralık çek, hesap defteri çok sayıda malzeme ve doküman bulundu.

Tüm şüphelilerin örgüt yandaşı partiler HDP ve BDP'de genel sayman, il ve ilçe saymanları olarak görev aldıkları iddia edildi. Operasyonda HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın sağ kolu parti saymanı Zeki Çelik'ten 1 milyon lira çıktı. Şebekenin, öldürülen teröristlerin evlerine kumbara koyarak, taziyeye gelenlerden "bağış" topladığı, bunun için oluşturulan havuza da "Değerbank" adını verdikleri belirlendi. 22 ilçede eş zamanlı yapılan operasyonda şüphelilerin esnaftan zorla haraç topladığı da öğrenildi. Bugün Sabah saatlerinde İstanbul Adliyesi'ne sevk edilen şüpheliler soruşturma savcısınca sorgulandı. 28 şüpheli PKK terör örgütü Üyeliği ve terörün finansmanı suçlamasıyla tutuklamaya sevk edildi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı Şentop'u kabul etti