Teröre karşı güç birliği

Futbol Federasyonu Başkanı Özgener, Basketbol Federasyonu Başkanı Demirel ve Voleybol Federasyonu Başkanı Karabıyık, sporda terörün önlenmesi için çok kararlı olduklarını ifade ettiler

20 Kasım 2009, Cuma 05:00
A A

Futbol, Basketbol ve Voleybol Federasyonu başkanları, tribün terörüne karşı bir araya gelerek, ortak hareket etme kararı aldı. Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel ve Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık, Swissotel’de düzenledikleri ortak basın toplantısında tribün olaylarıyla ilgili görüşlerini açıkladı. Özgener, tüm spor sahalarında giderek artan olayların kamuoyunu ciddi rahatsızlığa sürüklediğini, konunun sadece bir spor dalının sorunu olmaktan çıkarak, giderek büyüyen bir yara olduğunu söyledi. Özgener şöyle devam etti:

AĞIR CEZALAR GETİRİLMELİ

“Başkanın giremediği stada olay çıkaran suçlu seyirci elini kolunu sallayarak girebiliyor. Dışarda cezası hapis olan bir eylemin aynısını stadın içinde yapan bir seyirciye hiçbir şey yapılmıyor. Tüm statlara yoğun bir kamera sistemi getirmenin maliyetini federasyon olarak karşılamaya hazır olduğumuzu bir koşulla kabul ettik. Kamareların yönetimininin emniyette ve federasyonda olması koşuluyla. Bakanlık temsilcileriyle yapılacak toplantılarda sulh ceza mahkemelerinin spor ihtisas mahkemesi olarak görevli kılınması, işlenecek suçlara karşı ağır cezaların getirilmesi, bilet sistemi, güvenlik kameraları ve yönetimi, emniyet spor biriminin güçlendirilmesi ve özel güvenlik konusunda çok kapsamlı ve soruna çözüm olacağına inandığımız önerilerimizi gündeme getireceğiz. Biz son derece kararlıyız, aynı kararlığını devletten de görmek istiyoruz.”

Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel de şöyle konuştu: “Bakanlarımıza ve gerekirse sayın Başbakanımıza olayları aktararak, ülke çapında spordaki şiddetin kanunlarla giderilmesi konusunda girişimlerimiz olacak. 5149 sayılı sporda şiddeti önlemeye yönelik bir kanun var, bunu sporda şiddeti yok etmeye yönelik bir kanun haline getirmek lazım. Çok radikal birtakım adımlar atmak lazım.”

Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık ise şunları söyledi: “Bir kanun var, yeterliliği tartışılabilir ama mevcut kanunlardaki hükümler dahi uygulanamıyor. Konunun eğitim boyutu var, mevzuatta yapılacak düzenleme ve uygulama boyutu var. En mükemmel hukuki düzenleme yapsanız dahi bunları uygulayamıyorsanız bir sonuç vermediği ortada. Ümit ediyorum bu birliktelik ve kararlılık sporda şiddetin yok edilmesini sağlayacaktır.” Futbol Federasyonu Başkanı Özgener, sorunun çözümü için federasyon ve kulüp başkanlarına, yöneticilere, teknik adamlara, sporculara ve medyaya da büyük görev düştüğünü ifade ederken, Erol Ünal Karabıyık şiddetin önlenmesi konusunda yapılan çalışmalarda spor kültürünün artırılmasının da önemli olduğunu vurguladı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.