Teröre maruz kalan bölgede kılımıza halel gelmemiştir

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, bankanın 85'inci yılı için konuşurken, “Teröre maruz kalan bölgede o kadar yıldır araçlarımız para taşımıştır, neredeyse hiçbir vukuat olmamıştır." dedi

26 Ağustos 2009, Çarşamba 12:13
A A

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, bankanın 85’inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla yaptığı değerlendirmede, ‘demokratik açılım’ konusuna vurgu yaptı. Önceki yıllarda da Doğu ve Güneydoğu’da imkanlar arttıkça daha iyi bir bankacılık hizmeti vermek istediklerini vurgulayan Ersin Özince, “Biz banka olarak hiçbir zaman kârlılık veya siyasi ortamın bozukluğunu gerekçe gösterip bir yerlerden çekilmedik. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Doğu ve Güneydoğu’da da vatandaşlarımızdan büyük ilgi gördük” dedi.

TEK LİRA KAYBOLMADI

“Bizim teröre maruz kalan bölgede kılımıza halel gelmemiştir” diye konuşan Ersin Özince, sözlerine şöyle devam etti: “O kadar yıldır araçlarımız para taşımıştır, neredeyse hiçbir vukuat olmamıştır. Hatta yaşanan olaylarda şubelerimiz zarar görmüş ama bir tek lira kaybolmamıştır. İster Kürt, ister Arap, ister diğerleri olsun bütün vatandaşlarımız bir Cumhuriyet müessesi olarak İş Bankası’na inancını korumuştur. Bizim bölgedeki pazar payımız İstanbul, Ankara gibi illerin oransal olarak iki katıdır.”

SORUNLAR AŞILACAKTIR

İş Bankası’nın ne olursa olsun ana prensiplerinden vazgeçmeden yola devam edeceğini vurgulayan Ersin Özince, “Nedir ana prensibimiz? Biz Türkiye’nin her yerinde iş yapmalıyız. Kârlı yerde de karlı yerde de” dedi. Özince, “Benim öğrencilik yıllarımda Türkiye sağ-sol kavgaları içinde hırpalandı. Bugün hepsi geride kaldı. Türkiye bu olumsuzlukları nasıl aştıysa, şu anda milliyetler arasındaki farklılıklar nedeniyle konu edilen sorunları da fazlasıyla aşacağı kanaatindeyim” diye konuştu.

NOTUMUZU VATANDAŞ ZATEN VERMİŞ

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, kredi derecelendirme (reyting) kuruluşu Moody’s’in Türk bankalarının notunu düşürme ihtimalinin hatırlatılması
üzerine şöyle dedi: “Ben reyting kuruluşlarının yeni dünyayı doğru değerlendirmediği ve bu şekilde kendi reytinglerini sarstıkları kanaatindeyim. Bu notların pek bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Örneğin benim bankama kim, ne reyting verirse versin, vatandaş zaten reytingini vermiş. İş Bankası mevduat tabanı en iyi iki bankadan biri. Notumuzu mevduat müşterimiz tayin ediyor.”

81 ORMANIN 32’Sİ TAMAMLANDI

İş Bankası’nın sosyal sorumluluk alanındakiçalışmalarına da değinen Ersin Özince, TEMA Vakfı ile yürüttükleri 81 İlde 81 Orman projesinde 32 ile ulaştıklarını, yıl sonu itibarıyla 950 bin fidan dikerek 600 hektar alanı ağaçlandırmayı planladıklarını kaydetti. ‘Karneyi göster, kitabını al’ kampanyası
ile iki yılda 2 milyon kitap dağıttıklarını anlatan Ersin Özince, dördüncü yılını dolduran satranç kampanyası dahilinde 1 milyon 700 bin çocuğun satrancı seçmeli ders olarak seçtiğini bildirdi.

EN ATEŞLİ SAFHA GEÇİLDİ

Ersin Özince küresel krizde en ateşli safhanın geçildiğini ancak krizin yorgunluğunun süreceğini ifade etti. Özince şöyle devam etti: “Yani dünya ekonomisi henüz hızlanmayacak. Türkiye’nin bunun içinden az etkilenerek çıkabilmesi için farklı şeyler yapması lazım. Ve ne yazık ki, Türkiye’de ekonomik gündem bir türlü siyasi gündemin önüne geçemiyor. Bunu eleştirmek için söylemiyorum. Elbette haklı nedenler, sorunlar var. Ama Türkiye’nin dünya rekabetine ayak uydurabilme açısından işi zorlaşmaktadır.”

- Dünyada çeşitli alanlarda bundan sonra da balonlar oluşabileceğini ifade eden Özince, olumsuz gelişmelerin sığ piyasaları etkilediğine işaret etti. Özince, “Tsunamiler olduğunda derin denizler dalgalanıyor. Sığ koylar ise selle karşılaşıyor. Türkiye’nin bu nedenle çok dikkatli olması lazım” şeklinde konuştu. Ersin Özince, kriz sonrasında tüm sektörleri olduğu gibi bankacılığı da zor bir dönemin beklediğini vurgulayarak, özellikle kredi yönetiminde çok dikkatli davranılması gerektiğini ifade etti.

HOLDİNG YAPILANMASI YARARLI OLUR

85’inci yılında İş Bankası’nın hedeflerine de değinen Ersin Özince, bankanın holdingleşme ihtimali konusunda şunları söyledi: “Banka yöneticisi olarak ben holding yapılanmasının yararlı olacağı düşüncesindeyim. Ama takdir hissedarlara ait. Bu, genel kurulda alınacak bir karar. Ama icra organı olarak biz her türlü hazırlığı yaptık, böyle bir karar bankayı olumsuz etkilemeyecektir.” Özince, ayrıca 2011’de 1300 şubeye ulaşmayı hedeflediklerini, her yıl bine yakın kişiyi işe aldıklarını bildirdi.

YURTDIŞINDA BÜYÜYECEK

Ersin Özince, İş Bankası’nın yatırımlarına devam ederek 2011’de Türkiye’nin en büyük altyapısına sahip banka haline gelmeyi hedeflediğini belirtti. Yurtdışında da büyüyeceklerini kaydeden Özince, “Şu anda Bakü ve Kahire’de şube çalışmaları tamamlanmak üzere. Ukrayna, Kazakistan ve Rusya’yı araştırıyoruz” diye konuştu. Özince, “Ama ekonomi büyümezken, İş Bankası da yatırımlarını aynı hızla sürdüremeyebilir. Körü körüne büyüme çabasında değiliz. Hiç kimseyle yarış içinde değiliz” dedi.

 

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.