Tesla'ya şok! Model S Norveç'te cayır cayır yandı!

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, büyük bir şok yaşıyor

22 Mart 2016, Salı 22:34
A A
Tesla'ya şok! Model S Norveç'te cayır cayır yandı!

Elektrikli otomobillerin içinde yanıcı yakıt bulunmuyor olması onların da yanmayacağı anlamına gelmiyor. Çok yüksek miktarda elektrik enerjisini araç içinde depolayan otomobiller, sorunlu pillerin aşırı ısınması veya kısa devre nedeniyle alev alma tehlikesi barındırıyor. Üstelik daha kötüsü, pillerin patlama riski. Çin’de üretilen cep telefonu pillerinin veya hoverboard’ların fazla ısındığında nasıl patladığını gösteren videolar, binlerce kat daha fazla enerjiyle yüklü olan otomobil pillerinin patlaması endişesini daha da büyütüyor.

 

screen%20shot%202016-03-21%20at%201.27.46%20pm[1]

 

Norveç’te yanan otomobil ise şimdilik sadece kısa devreden kaynaklanan kıvılcımlar nedeniyle alev aldı. Şarj istasyonunda kendi kendine şarj olan aracının yanmaya başladığını gören sahibi alevlere müdahale etmeye çalıştıysa da başarılı olamadı. Tesla’nın sözcüsü Even Sandvold Roland’ın yaptığı açıklamaya göre, yangın hakkında yapılan soruşturma sonrasında sorunun Model S’te yer alan elektrik dağıtım kutusundan kaynaklandığı anlaşıldı.

 

Firma, bu sorundan yola çıkarak elektrik dağıtım kutusunda meydana gelebilecek olası kısa devreleri tespit ederek güvenlik önlemi alacak bir yazılım güncellemesi üzerinde çalıştıklarını da bildirdi. Sorunun tüm araçlarda yaşanmadığını sadece olaya konu olan otomobilde yaşanan bir durum olduğu da vurgulanırken, aracın sahibine yeni bir Model S gönderildi.

 

Akıllı telefonla çekilen en iyi fotoğraflar!

 

 

 

Apple iPhone SE resmi olarak duyuruldu!

Sıradaki haber yükleniyor...